Türkiye'deki popüler dizilerde kadın imgesi; İstanbullu Gelin dizisindeki kadın karakterlerin temsili
Popular seri̇es of female images in Turkey; representation of women character in the ''Istanbullu Geli̇n''
  1. Tez No: 605359
  2. Yazar: AYBİKE EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK YENİTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Osmanlı döneminden itibaren Cumhuriyet'in ilan edilmesine kadar olan zaman içerisinde Türk kadını pek çok değişim ve gelişim yaşamıştır. Cumhuriyet'in ilanıyla beraber de kadın, modernleşme sürecinin önemli bir parçası haline gelmiştir. Lakin tarihsel gelişimlerden ve değişimlerden yola çıkılarak günümüze de baktığımızda toplumsal cinsiyet rolleri ve kalıp yargıları var olmaya devam etmekte ve yeniden üretilmektedir. Kitle iletişim araçları da bu durumun en büyük destekleyicilerinden biri olmaktadır. Kitle iletişim araçları arasında en etkili olan araçlardan biri televizyondur. Televizyon, toplumda var olan ataerkil ideolojinin korunması ve değer yargıların yeniden üretilmesinde oldukça etkili bir araçtır. Televizyon programları içerisinde de diziler, insanların hayatında boş zamanlarını değerlendirmek adına önemli bir yer tutmakta ve diğer televizyon ürünlerine göre daha çok dikkat çekmekte ve izlenmektedir. Dizileri bu denli dikkat çekmesini sağlayan şeyler ise senaryoları, anlatı yapıları ve kullanılan karakterlerdir. Dizilerdeki karakterlere yüklenen rollerle kalıplar, belirli imgeler oluşturulmakta ve bu imgelerle izleyici kendini özdeşleştirmekte, bütünleştirmektedir. Türk dizilerinde, kimi zaman toplumun modernleşme sürecine uyum sağlayan kadın karakterler oluşturulsa da alt yapısında ataerkil bir toplum yapısına ve toplumsal cinsiyet yargılarına bağlı olma durumu devam etmektedir. Dizi karakterleri, izleyiciler üzerinde etkili imgeler oldukları için örnek dizi olarak seçilen İstanbullu Gelin dizisinden yola çıkılarak Lajos Egri'nin Diyalektik Çözümlemesiyle Karakter Analizi yöntemi ile belirli karakterler seçilip analiz edilmiştir. Bu çalışmada televizyon dizilerinde kadın imgelerinin nasıl yer aldıkları, örnek dizi üzerinden karakter analizleri yapılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Starting from the Ottoman period to the proclamation of the Republic, Turkish women had many changes and developments. With the proclamation of the Republic, women became an important part of the modernization process. However, when we look at today from the historical developments and changes, gender roles and stereotypes continue to exist and are reproduced. Mass media is one of the biggest supporters of this situation. One of the most effective means of mass media is television. Television is a very effective tool in the preservation of patriarchal ideology in society and in the reproduction of value judgments. In television programs, serials occupy an important place in the life of people and set record records. What makes the series such success are narrative structures and characters used. Images are created with the roles loaded on the characters in the series and the viewer identifies and integrates them with these images. Even though female characters are formed in Turkish serials that sometimes adapt to the modernization process of the society, their substructure remains dependent on patriarchal family structure and gender judgments. Since the characters of the series are effective images on the audience, certain characters were selected and analyzed by using Lajos Egri's Dialectical Analysis Character Characterizationmethod. In this study, how the images of women take place in the television series is tried to be analyzed by making character analyzes on the sample series. Turkish women had many changes and improvements during the period from Ottoman's to the proclamation of the Republic. In line with the proclamation of the Republic, the woman has been an important part of the modernization period. However, when we look at today with considering historical improvements and changes, social gender roles and stereotypes continue to be existed and are re-created. Mass media has been one of the biggest supporters of this situation. One of the most effective mass media is the Television. Television is a very effective tool in the preservation of patriarchal ideology in society and in the re-produce of value judgments. In tv programmes, serials have important place in order to occupy to spare time of people and these serials break watch records. What makes the series such success are narrative structures and characters used. Images are created by roles that loaded on characters in serials and audience identify and integrate themselves with these images. Even though female characters are formed in Turkish serials that sometimes adapt to the modernization process of the society, their substructure remains dependent on patriarchal family structure and gender judgments. Particular characters, from Istanbullu Gelin as the sample serial, since the characters of the series are effective images on the audience, were selected and analysed with using Character Analysis method by Lajos Egri's Dialectic Analysis. In this study, how the images of women take place in the television series is tried to be analyzed by making character analyzes on the sample series.