Duchenne musküler distrofi'de gövde eğitiminin üst ekstremite ve solunum fonksiyonlarına etkisi
The effects of trunk exercises on upper extremity and respiratory functions in duchenne muscular dystrophy
- Tez No: 605358
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, Duchenne Musküler Distrofi'li (DMD) çocuklarda gövde eğitiminin, üst ekstremite ve solunum fonksiyonlarına etkisini araştırmaktı. Çalışmaya yaşları 6-16 arasında, DMD tanısı almış 26 çocuk dahil edildi. Çalışma grubundaki 13 çocuğa 8 hafta boyunca konvansiyonel tedavi programına ek olarak fizyoterapist tarafından gövde egzersizleri yaptırıldı. Kontrol grubundaki 13 çocuğa konvansiyonel tedavi programı uygulandı. Çocukların demografik verileri kaydedildi. 8 haftalık egzersiz programı uygulaması öncesinde ve sonrasında çocukların gövde kontrolü (Gövde Kontrol Ölçüm Skalası- GKÖS), boyun ve gövde kas kuvvetleri, üst ekstremite (Üst Ekstremite Fonksiyon Değerlendirmesi- PUL) ve solunum fonksiyonları (Solunum Fonksiyon Testi) skorları kaydedildi. Çalışma grubunda gövde eğitimi sonrası gövde kontrolünde, boyun ve gövde kas kuvvetinde, üst ekstremite ve solunum fonksiyonlarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0,05). Çalışmada DMD'de gövde egzersizlerinin gövde kontrolü, boyun ve gövde kas kuvveti, üst ekstremite ve solunum fonksiyonları üzerinde etkili olduğu belirlendi. DMD'de fonksiyonel seviyenin korunması ve geliştirilmesinde erken devrelerden itibaren gövde eğitiminin tedavi programına dahil edilmesinin önemi gösterildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of trunk training on upper extremity and pulmonary functions in children with Duchenne Muscular Dystrophy (DMD). 26 childeren with DMD whose ages between 6-16 were included in the study. In addition to the conventional treatment programme, trunk exercises by the physiotherapist was done to 13 childeren during 8 weeks in study group. 13 childeren in control group was applied conventional treatment program during 8 weeks. Demographic data of the children were recorded. Trunk control (Trunk Control Measurement Scale), neck and trunk muscle strength, upper extremity (Performance of the Upper Limb Module-PUL) and respiratory functions (Pulmonary Function Test) scores of the children were recorded before and after 8 weeks exercising programme. Statistically significant difference were found in trunk control, neck and trunk muscle strength, upper extremity and respiratory functions after trunk training in the study group (p 0.05). In the study, it was determined that trunk exercises in DMD were effective on trunk control, neck and trunk muscle strength, upper extremity and respiratory functions. The importance of the inclusion of trunk training in the treatment program has been shown from the early stages on the maintenance and improvement of functional level in DMD.