Reuse of vapour condensate in ceramic industry
Seramik endüstrisinde buhar kondensatının yeniden kullanımı
  1. Tez No: 605373
  2. Yazar: TUĞÇE YILDIZ ZEYBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN BÜYÜKKAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Seramik üretim prosesi sırasıyla; hammadde depolama, harmanlama, kuru veya yaş öğütme, değirmen, nemlendirme veya püskürtmeli kurutucu, presleme, kurutma, sırlama, fırınlama ve ayırma işlemlerinden oluşmaktadır. Yaş öğütme işlemi yapıldığında hammaddeler değirmen içine su alınarak öğütülmektedir. Presleme işlemine alınacak olan massenin belli nem oranına sahip olacak şekilde kurutulması gerekmektedir ve kurutma işlemi için püskürtmeli kurutucular kullanılmaktadır. Seramik üretim tesislerinde çözeltiyi atomize etmek için genellikle basınçlı santrifüj püskürtücü meme (nozzle) sistemi kullanılmaktadır. Püskürtmeli kurutucu temel olarak şekli ve hacmi püskürtülen çamur ve sıcak hava/yanma gazı ile ısı alışverişini sağlayacak şekilde tasarlanmış bir hazneden oluşmaktadır. Püskürtmeli kurutma haznesi içindeki en ince taneler ilk önce siklonlarda daha sonra toz tutucular tarafından ayrılır. En son olarak buhar bacadan dışarı verilir. Bu tez kapsamında, dışarı salınan bu buharın yoğunlaştırılarak yeniden kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla, bir seramik üretim tesisi pilot tesis olarak seçilmiştir. Tesiste 3 farklı lokasyonda toplam 15 adet püskürtmeli kurutucu bulunmaktadır. Maksimum kapasite ile çalışıldığında toplam 41100 litre/saat buhar oluşma kapasitesi bulunmaktadır. Bacadan atılan buhar sıcaklığı 90-115 °C arasındadır. İçeriğinde hava, su buharı ve asılı tozlar bulunmaktadır. Tez çalışması kapsamında, oluşan su buharının yoğunlaştıralarak su elde edilmesi ve bu suyun değirmenlerde hammadde öğütmede kullanılmak üzere kullanılması ile ilgili değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca, pilot tesisin mevcut durumda ve buharın geri kazanılması durumundaki çevresel etkileri, yaşam döngüsü analizi yaklaşımı ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ceramic production processes are raw material storage, blending, dry or wet grinding, milling, humidification or spray dryer, pressing, drying, glazing, firing, and separation, respectively. The raw materials are milled with water in wet grinding process. The mass to be pressed must be dried to certain moisture content and spray dryers are usually used for this aim. In the ceramic production facilities, a pressurized centrifugal spray nozzle system is generally used to atomize the solution. The spray dryer essentially consists of chamber, of which a shape and volume designed to allow heat exchange with the sprayed sludge and hot air/combustion gas. The finest particles in the spray drying chamber are first separated by cyclones and then by dust traps. Finally, the steam is discharged from the chimney. Within the scope of this thesis, the reusability of this released steam after condensation was investigated. For this purpose, a ceramic production plant was selected as a pilot plant. There are 15 spray dryers in three different locations in the pilot plant. They have a total steam production capacity of 41,100 liters/hour at maximum capacity. The temperature of steam discharged from the chimney is in the range of 90-115 °C. It contains air, water vapor, and suspended dusts. In the scope of the thesis, water recovery from steam by condensation and use of recovered water for the grinding of raw materials in the mill were investigated. In addition, the environmental impacts of the pilot plant in the existing conditions and in the case of water recovery from steam were determined by life cycle analysis approach.