Life cycle assessment for quartz surface production
Kuartz yüzey üretimi için yaşam döngüsü analizi
  1. Tez No: 605374
  2. Yazar: İPEK GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN BÜYÜKKAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yerkabuğundaki en yaygın minerallerden biri olan kuvars, silikon dioksitten oluşmaktadır. En sert doğal malzemelerden biridir, çizilmeye ve lekeye dayanıklıdır ve gözeneksizdir. Bakteriler ve küf, kuvars tezgahlarında kolayca üremediğinden bu malzeme mutfak ve banyo tezgahlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Kuvars yüzey üretiminde, kuvars, ayna ve cam kırığı, deniz kabuğu, silisyum karbür, reçine, pigment, bazı katalizörler ve kobalt hammadde olarak kullanılmaktadır. Üretim için doğal gaz, elektrik ve suya ihtiyaç vardır. Su esas olarak parlatma aşamasında tüketilmekte ve bu işlem sırasında atıksu üretilmektedir. Atıksuya ek olarak, bu sektörde moloz, çamur, paketleme malzemesi gibi katı atıklar ve hava emisyonları oluşmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, kuvars yüzey üretiminin çevresel etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, üretim kapasitesi yılda bir milyon m2 kuvars yüzey olan bir pilot tesis seçilmiştir. Tesisin çevresel etkilerini değerlendirmek için Yaşam Döngüsü Analizi (YDA) aracı kullanılmıştır. Fonksiyonel birim olarak m2 yüzey üretimi seçilmiştir. Yaşam döngüsü analizinde hammadde nakliyesi, kuvars yüzey üretimi ve atıksu arıtma aşamaları dikkate alınmıştır. Pilot tesis için her bir aşamaya ait tüm girdi ve çıktılar belirlenmiştir. YDA çalışmaları, GaBi Yazılımı (Thinkstep, Almanya) kullanılarak yapılmıştır. Çevresel etkilerin değerlendirilmesinde CML 2001 (Leiden Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü) etki değerlendirme yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most prevalent minerals in the Earth's crust is quartz, which is consisted of silicon dioxide. It is one of the hardest natural material and, it is scratch and stain resistant, and non-porous. Bacteria and mold do not grow easily on quartz counters; therefore, it is widely used for kitchen and bathroom counters. In quartz surface production, quartz, mirror and glass fracture, seashell, silicon carbide, resin, pigment, some catalysts, and cobalt is used as raw materials. Natural gas, electricity, and water is used in the production processes. Water is mainly consumed in polishing step and wastewater is produced during this process. In addition to wastewater, solid wastes including rubbles, sludge, packing material, and air emissions are produced in this sector. In the scope this thesis, determination of environmental impacts of quartz surface manufacturing was aimed. A pilot plant, which production capacity is one million m2 of quartz surface per year, was chosen for this aim. To evaluate the environmental effects of the plant, the Life Cycle Assessment (LCA) approach was used. Functional unit was selected to be m2 of surface production. Raw material transportation, quartz surface production, and wastewater treatment phases were taken into consideration in the LCA analysis. All input and output of each phases was determined for the pilot plant. The LCA studies were carried out using the GaBi Software (Thinkstep, Germany). CML 2001 (Institute of Environmental Sciences, Leiden University) impact assessment method was used to evaluate the environmental impacts.