Sıcak karışım asfaltlara göre ılık ve yarı ılık asfaltlarda risk değerlendirmesi
Risk assessment of warm mix and half warm mix asphalts comparing with hot mix asphalt
- Tez No: 605394
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Karayolu, hızlı bir artış gösteren insan nüfusu ve gelişen endüstri ile birlikte gün geçtikçe daha fazla ihtiyaç duyulan bir ulaşım modu haline gelmektedir. Söz konusu ihtiyacın karşılanması için yapılan asfalt üretimi sırasında, işçi sağlığı ve güvenliği açısından risk oluşturacak birçok unsur bulunmaktadır. Bu riskler yönünden, sıcak ve ılık karışım prosesleri karşılaştırıldığında aralarındaki en büyük farkın, sıcak bitüm kaynaklı gaz ve buhar emisyonları olduğu görülmüştür. Asfalt üretiminde agreganın bitüm ile kaplanmasını kolaylaştırmak adına karıştırma sıcaklığı yüksek tutulmakta ve bu da petrol bazlı bitümden kaynaklanan, işçi ve çevre sağlığı için tehdit oluşturacak zararlı emisyonların çalışma ortamına salınmasına neden olmaktadır. Son 20 yıl içerisinde edinilen çevre bilinci ve hız kazanan iş sağlığı ve güvenliği çalışmaları, Bitümlü Sıcak Karışıma (BSK) kıyasla daha düşük sıcaklıklarda üretildiği için çevre ve işçi sağlığına daha az zararlı olan Ilık Karışım Asfalt (IKA) teknolojisinin geliştirilmesine ön ayak olmuştur. Ülkemizde“çok tehlikeli işyerleri”sınıfına giren asfalt plentlerinde sadece bitümlü sıcak karışım asfalt üretimi yapıldığı izlenmiş, işçi sağlığı gözetimi amacıyla yapılan çalışmaların gelişmiş ülkelere kıyasla yetersiz kaldığı ve gerekli önlemlerin alınmadığı görülmüştür. Bu çalışmada; sıcak ve ılık karışım asfalt proseslerindeki temel farklılıklar, mevcut tehlike ve riskler, atmosfere salınan emisyon çeşitleri ve miktarları, bu emisyonların azaltılması ve emisyon kaynaklı risklerin iş sağlığı ve güvenliği ilkelerine bağlı olarak kabul edilebilir risk seviyesine indirilmesi için alınması gereken önlemler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to rapid population growth and industrialization, the demand for highway transportation increases. During asphalt production process, there are numerous factors that can be considered as an occupational health and safety risk. When hot and warm mix production processes are compared from a risk perspective, the amount of gas and vapor emissions caused by the petroleum-based bitumen is determined to be the most significant factor. Higher temperatures in the mixing process ease the binding capability of bitumen with aggregates, which causes higher amounts of emissions to be released, posing threats for both the environment and occupational health. In the past 20 years, due to increasing environmental awareness and the increasing number of occupational health and safety studies has led to the development of Warm Mix Asphalt (WMA) technology in asphalt industry. When the asphalt production plants and processes in our country are examined, it appears that the WMA technology is not currently being applied and the necessary studies to oversee workers' health are deemed to be insufficient, in comparison with developed countries. In this study; the basic differences between hot and warm mix asphalt, the potential hazards and risks in asphalt plants, the composition and the amount of the emissions released, as well as the possible precautions that could be taken to lower these risks to an acceptable level are examined.