Mermer fabrikalarının üretim optimizasyonu
Production optimization of marble processing plant
- Tez No: 605402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HAMDİ DELİORMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğal Yapı Taşları ve Süs Taşları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüz global ticaret dünyasında rekabet koşullarının zorlaşması, yüksek üretim maliyetleri, kısıtlı kaynaklar, teknolojik makinelere gereksinim ve iş süreçlerinin karmaşıklığı gibi sebeplerden dolayı üretim işletmelerinin ayakta durabilmeleri oldukça zorlaşmıştır. Üretim işletmelerinin tamamında olduğu gibi mermer fabrikalarının da esas amaçlarından biri olan üretim kapasitesini optimum seviyede tutarak karlılığı arttırma hedefine ulaşmak bu koşullar altında işletmecileri zorlamaktadır. Bu sebeplerden dolayı üreticiler mevcut koşullarını iyileştirecek arayışlar içerisindedirler. Bu arayışlara çözüm bulmada bilgisayar teknolojilerinden faydalanmak kaçınılmazdır. En uygun modelleme yöntemlerinden biri olan simülasyon yöntemi gerçek sistem üzerinde hiçbir değişiklik yapmadan problemlerin çözümünde karar vericilere yol göstermektedir. Bu çalışmada üretim, kapasite, simülasyon ile ilgili kavramlar açıklanmış, mermer fabrikaları hakkında genel bilgiler verilmiştir. Çalışmada örnek bir mermer fabrikası incelenerek üretim optimizasyonu, günlük kapasite bakımından incelenmiştir. Çalışmada Arena Simülasyon 14 programı akademik sürümü kullanılarak, sistemin mevcut kapasitesine bakılıp, optimum üretim kapasitesi hesaplanarak öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's global business world due to reasons such as difficult competition conditions, high productions costs, restricted resources, need for technological machines and complexity of business processes, it has become very difficult for the manufacturing enterprises to survive. Under these conditions, as well as all the production enterprises, it's hard for the marble plants to keep production capacity at the optimum level and to reach the goal of increasing profitability as one of the main objectives. Therefore, producers are in search of improving their existing conditions. It is inevitable to take advantage of computer technologies to find solutions in these searches. One of the most suitable modeling methods is the simulation method, which does not make any change to the actual system but leads the decision-makers in solving problems. In this study, concepts related to production, capacity and simulation are explained, and general information about marble plants is given. In the research part, a marble plant was considered as an example and the production optimization was examined in terms of daily capacity. In the study, by using Arena Simulation program, the current capacity of the system was checked and by calculating the optimum production capacity, some suggestions have been developed.