Lisianthus çiçeği (Eustoma Grandiflorum Shinn.) gelişimi üzerine farklı substratların etkisi
Effect of different substrates on Lisianthus (Eustoma Grandiflorum Shinn.) growth
- Tez No: 605403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, lisianthus kesme çiçek yetiştiriciliğinde yetiştirme ortamı olarak kullanılan farklı substratların bitki gelişimi ve çiçek kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Bitki materyali olarak 'Arena II White' ve 'Arena II Kilimanjaro' çeşitleri, yetiştirme ortamı olarak hindistan cevizi torfu ve perlit kullanılmıştır. Kontrol ortamı olarak toprağa dikim yapılmıştır. Çalışmada bitki gelişimine ilişkin bitki boyu, dal sayısı, boğum sayısı, bitki yaş ve kuru ağırlığı, yaprak alanı, yaprak rengi; çiçek kalitesine ilişkin olarak ise bitki tomurcuk sayısı, çiçek çapı, çiçek boyu, çiçek sapı uzunluğu, çiçek yaş ve kuru ağırlığı ve çiçek rengi parametreleri incelenmiştir. Hindistan cevizi torfu perlit ortamına göre bitki gelişimi ve çiçek kalitesine ilişkin daha iyi etki göstermiştir. Hindistan cevizi torfu ortamında, 'Arena II White' çeşidinde bitki boyu 47,91 cm, dal sayısı 1,88 adet; 'Arena II Kilimanjaro' çeşidinde ise bitki boyu 53,11 cm, dal sayısı 1,36 adet bulunmuştur. Çiçek kalitesine ilişkin 'Arena II Kilimanjaro' çeşidinde çiçek sap uzunluğu 93,01 mm ve çiçek boyu 64,55 mm uzunluğa sahip olmuşlardır. Perlit ortamında hindistan cevizi torfuna göre daha düşük sonuçlar elde edilmesine karşın, 'Arena II White' çeşidinde çiçek çapı 79,56 mm ve bitkideki tomurcuk sayısı 11,25 adet olarak iyi sonuçlar vermiştir. Ortamlar toprakta yapılan yetiştiricilik ile benzer etkilere sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different substrates used as growing medium in lisianthus cut flower cultivation on plant growth and flower quality were investigated. 'Arena II White' and 'Arena II Kilimanjaro' varieties were used as plant material, cocopeat and perlite were used as growing mediums. Planting was done in the soil as a control medium. In relation to plant growth in the study; plant height, number of branches, number of knuckles, plant's fresh and dry weight, leaf area, leaf color; in terms of flower quality, number of plant buds, flower diameter, flower length, pedicel length, the flower's fresh and dry weight and flower color parameters were examined. Cocopeat showed better effect on plant growth and flower quality than perlite medium. It was found that; In cocopeat medium, 'Arena II White' plant cultivar had a plant height of 47,91 cm and a number of branches of 1.88; in the 'Arena II Kilimanjaro' variety, the plant height was 53,11 cm and the number of branches was 1,36. Regarding flower quality, 'Arena II Kilimanjaro' cultivar had a pedicel length of 93,01 mm and flower length of 64,55 mm. Although lower results were obtained in perlite mediums than coconut peat medium, 'II Arena II White' cultivar with a flower diameter of 79,56 mm and a number of plant buds of 11,25 yielded good results. Growing mediums have similar effects with soil cultivation.