Türkiye'de küreselleşme süreci ve korunan alanlar üzerine etkisi: Datça Bozburun özel çevre koruma bölgesi
Globalization process in Turkey and effects on protected areas the case of special environmental protected zone Datça Bozburun
  1. Tez No: 605437
  2. Yazar: SENEM BAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERCAN EFE GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Dünyada giderek mekânsal sınırların önemini kaybetmesiyle ekonomik, toplumsal, kültürel ve politik ağlar değişmektedir. Bunun sonucunda coğrafi mekâna ve yerleşik kurallara bağımlılık azaldığından ülkelerin bir bütün olarak hareket etmesi küreselleşme süreci olarak tanımlanmaktadır. Küreselleşme ile kaynakların aşırı ve dengesiz tüketimi, biyolojik çeşitliliğin azalması, çevre kirliliği ve iklim değişikliği gibi küresel insan eylemleri sonucu ortaya çıkan çevre sorunlarının çözümünün yine devletlerin ittifakı ve sivil toplum kuruluşlarının örgütlenmesi gibi küresel insan eylemleri ile sağlanabileceği anlaşılınca küresel düzeyde çevrenin korunması kaygısını taşıyan“ekolojik küreselleşme”süreci kapsamında birçok görüşme yapılmış ve sonucunda anlaşmalar imzalanmıştır. Türkiye de bu anlaşmaların birçoğunda taraf olmuştur. Coğrafi konumu itibariyle Akdeniz Havzası'nda yer alan Türkiye, Akdeniz Eylem Planı ve sonucunda imzalanan Barselona Sözleşmesi ile Akdeniz'de Özel Koruma Alanları Kurulmasına İlişkin Protokol'ün belirlediği kriterler doğrultusunda 1988 yılında Özel Çevre Koruma Bölgelerinin kurulması ve geliştirilmesi ile ilgili yasal çalışmaları başlatmıştır. Küresel koruma stratejilerinin Türkiye'de koruma politikalarına etkileri düşünüldüğünde Özel Çevre Koruma Bölgelerinin ilanı önemli bir adımdır. Ancak, bu alanlarda kısa vadeli çözüm getirecek faaliyet ya da projelerin yerine biyolojik çeşitliliğin ve sürdürülebilirliğin sağlandığı ve farklı aktörlerin etkin olduğu ortaklaşa faaliyetlerle çözümler üretilmesi gerekmektedir. Çalışma ile küresel koruma politikaları kapsamında Türkiye'deki Özel Çevre Koruma Bölgelerinin ilan süreçleri ve günümüzdeki durumlarının mevcut koruma yaklaşımı kapsamındaki konumu Datça Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgesi örneği üzerinden planlama ve koruma politikaları ile incelenmiştir. Çalışma, Türkiye'nin küresel koruma politikaları kapsamındaki uygulamaları üzerine değerlendirmeler yapmaktadır. Bu değerlendirmeler sonucunda çalışma, mevcut durumun konuya yönelik sorunlarını ortaya koyması ve bu sorunlara çözüm önerileri sunması ile ekolojik küreselleşme konusunda literatüre katkıda bulunmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The globalization process is defined as the decrease in the dependence on geographical space due to the change in economic, social, cultural and political networks as a result of the loss of the importance of spatial boundaries in the World. With globalization, the solution of environmental problems arising from global human actions such as excessive and unbalanced consumption of resources, reduction of biodiversity, environmental pollution and climate change can be achieved through global human actions such as the alliance of states and the organization of non-governmental organizations. During the“ecological globalization”process, which can be defined by this relationship, many interviews have been held with the concern of protecting the environment at the global level and agreements have been signed as a result. Turkey also became a party to most of the agreements. In accordance with the criteria set by the Mediterranean Action Plan and the Barcelona Convention signed as a result of the Protocol on the Establishment of Special Environmental Protected Zone in the Mediterranean, in 1988, Turkey has initiated legal work related to the establishment and development of the Special Environmental Protected Zone. When the effects of global conservation strategies to conservation policy in Turkey is considered announcement of Special Environmental Protected Zone is an important step. However, instead of activities or projects that will provide short-term solutions need to be produced through joint activities where biological diversity and sustainability are ensured and producing solutions through joint activities where different actors are active. In this thesis, was examined by declaration process and current position within the scope of approaches existing protection status Datca Bozburun Special Environmental Protected Zone planning and conservation policies on the example of the global conservation policies within the Specially Protected Areas in Turkey. This thesis practices within the framework of Turkey's policies are making assessments on global conservation. As a result of these evaluations, the study tries to contribute to the literature on ecological globalization by presenting the problems of the current situation and offering solutions to these problems.