Yapı elemanlarının birleşim ve bitim noktaları
The joining and finishing points of the building elements
- Tez No: 605436
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK TANSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bir yapının oluşumunda çeşitli malzemeler ve elemanlar kullanılmaktadır. Bu birbirinden farklı veya aynı malzemeden oluşan elemanları bir araya getirmek ve birleştirmek için özel çözümler gerektirmektedir. Bu tez çalışmasında“Yapı Elemanlarının Birleşim ve Bitim Noktaları”başlığı altında bir yapı da kullanılan yapı malzemelerin ve yapı elemanlarının birleşim ve bitim noktalarında ortaya çıkan sorunlar ve çözümler incelenmiştir. Birinci bölümde kısaca tezin amacı, önemi ve yönteminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde yapı kelimesi açıklanmış ve kısaca bir yapının inşa aşamaları üzerinde bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde yapı malzemesi ve yapı elemanı terimlerine yer verilip, ikisi arasındaki fark anlatılmıştır. Yapı malzemelerin kullanıldığı alanlara göre, kısaca özellikleri ve uygulamaları hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde ise bir yapıda kullanılan bu malzemelerin birleşiminde ve bitim noktalarında oluşan sorunlar ele alınmış ve hangi tarzda bir sorun olduğu tespit edilip, mevcut çözümler örnekler ile anlatılmıştır. Bir yapı bittiğinde yaşam alanı olarak kullanılan bir mekân kullanıcıyı konfor, fonksiyon ve estetik açıdan rahat ettirecek şekilde kullanıcıya sunulmalıdır. Malzemelerin doğru ve kaliteli seçilmesi, malzemelerin birbiriyle uyumu, kalitesi, işlevselliği ve dayanıklılığı önemli unsurlardır. Malzemeleri doğru tanımak ve kullanılacak mekâna göre seçmek en az diğer unsurlar kadar önemlidir. Yerine göre doğru uygulama ve titiz işçilik de bu bütünü doğru tamamlayacak noktalardır. Bazı durumlarda tek doğru olmadığı gibi farklı zevkler dikkate alındığında sayılan unsurlara dikkat etmek de bazen tam anlamıyla yeterli gelmiyor. Ortaya çıkabilecek sorunları önceden görüp müdahale etmek ve problem oluşmadan önlemek genel olarak mümkün olsa da bazı durumlarda, karşılaşılan sorunları farklı ele alıp değerlendirmek gerekmektedir. Sonuç̧ olarak yapı elemanlarını ve malzemelerini tekil bir parça olarak değil de diğer yapı elemanları ve malzemeleri ile bir bütün olarak görmeliyiz, ancak bu doğrultuda temiz, kullanışlı, göze hitap eden sonuçlar elde edebiliriz.
Özet (Çeviri)
In the formation of a structure there are used various materials and elements. It requires special solutions to assemble these different or the same material. In this thesis with the title“The joining and finishing points of the building elements”the problems and solutions are examined that arise from the joining and ending points of the building materials and building elements which are used in a building. In the first chapter, the purpose, importance and method of the thesis are briefly mentioned. In the second chapter, the build is mentioned and briefly the steps of a building are mentioned. In the third chapter, the terms building materials and structural elements, and the difference between them are explained. Information about the properties and applications of building materials are given. In the fourth chapter, the problems that occur in the combination of these materials used in a building and the end points are discussed and what kind of a problem is identified, and the current solutions are explained with examples. When a building is finished, the living space must give the user comfort, function and aesthetics. The correct and high-quality selection of materials, the compatibility of materials, quality, functionality and durability are important elements. Getting to know the materials correctly and choosing them according to the place to be used is just as important as the other elements. Proper application and careful workmanship are the points that will complete this whole right. In some cases, it is not the only truth, and sometimes it is not enough to pay attention to the elements given the different tastes. Although it is generally possible to anticipate and intervene in the problems that may arise and prevent them from occurring, it is necessary in some cases to deal with the problems encountered differently. As a result, we should consider building elements and materials not as a single part, but as a whole with other building elements and materials, however, we can achieve clean, useful, eye-catching results.