Kışlık ara ürün olarak yetiştirilen italyan çimi+adi fiğ ve italyan çimi+yem bezelyesi karışımlarında azot dozlarının verim ve kalite özellikleri üzerine etkisi
The effect on yield and quality of different nitrogen dozes on italian ryegraas+common vetch and italian rygrass+cow pea mixtures grown as winter fallow crop
- Tez No: 605440
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN BAYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu araştırma, Gönen ekolojik koşullarında yürütülmüştür. Çalışmalar kışlık ara ürün mevsiminde gerçekleştirilmiştir. Denemede İtalyan çimi ile adi fiğ ve yem bezelyesi karışımlarının azot dozlarına tepkisi test edilmiştir. Çalışmalar 2016-2017 kışlık ara ürün sezonunda Gönen'e 7 km uzaklıkta üretici tarlasında sürdürülmüştür. Deneme bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre kurulmuştur. 3 yinelemeli olarak yürütülmüştür. Araştırmada ana parsellerde karışımlar (İtalyan çimi+adi fiğ ve İtalyan çimi+yem bezelyesi-% 33 buğdaygil+% 66 baklagil) yer almıştır. Alt parsellerde gübre çeşidi (amonyum sülfat ve kalsiyum amonyum nitrat) test edilmiştir. Alt-alt parsellerde ise azot dozları (0, 5, 10 ve 15 kg N/da) kullanılmıştır. Çalışmada, karışıma giren baklagiller İtalyan çimini bastırmıştır. Bununla birlikte azot dozları arttıkça botanik kompozisyonda buğdaygil oranı önemli derecede artmıştır. İtalyan çiminin yem bezelyesiyle karışımlarında adi fiğle karışımlarına göre daha yüksek yeşil ot ve kuru madde verimleri kaydedilmiştir. Diğer yandan azot dozu arttıkça, yeşil ot ve kuru madde verimi artmıştır. Otun ham protein içeriği ve kalite kıstasları azot uygulamalarından olumlu etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Gönen ecological conditions. Studies were carried out during the winter intermediate season. In the experiment, the reaction of Italian grass, common vetch and pea mixtures to nitrogen doses was tested. The activities were carried out in the producer field, 7 km away from Gönen during the winter intermediate season of 2016-2017. The experiment was established according to the split-split plot design. Trial has 3 replications. Mixtures (Italian grass + common vetch and Italian grass + cow pea - 33% wheat + 66% legume) were tested in main plots. Fertilizer type (ammonium sulfate and calcium ammonium nitrate) were tested in the sub-plots. Nitrogen doses (0, 5, 10 and 15 kg N / da) were used in the sub-sub-plots. In the study, the legumes in the mixture suppressed the Italian grass. However, as nitrogen doses increased, the rate of grasses in botanical composition increased significantly. Higher yields of green grass and dry matter were recorded in cow pea mixtures of Italian grass compared to common vetch mixtures. On the other hand, as the nitrogen dose increased, green grass and dry matter yield increased. The crude protein content and quality of the herb samples were positively affected by nitrogen applications.