Spatial analysis of bicycle roads via geographical information systems and questioning their efficiency - case of İzmir
Bisiklet yollarının coğrafi bilgi sistemleri ile mekansal analizi ve yeterliliklerinin sorgulanması - İzmir örneği
- Tez No: 605441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günümüz kentlerinde yaşanan hızlı nüfus artışı, kentlerdeki nüfus yoğunluğunun artmasına sebep olmaktadır. Nüfus yoğunluğu ile beraberinde gelen hızlı yapılaşma kent mekânlarını birbirinden ayırmakta ve ulaşım probleminin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Yanı sıra motorlu taşıt kullanımındaki artış birçok çevre probleminin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Taşıt trafiğinin yaratmış olduğu hava ve gürültü kirliliği hem insan sağlını hem de kent yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Daha sağlıklı, ekonomik, çevre ve doğa dostu ulaşım türü olan bisiklet birçok ek faydalar sağlayan bir ulaşım türü olarak değerlendirilmektedir. Tez çalışması kapsamında İzmir kent merkezinin özellikleri, kent içi ulaşım altyapısı ve mevcut bisiklet yolları incelenerek kentsel alanın bütününe dair durum tespiti yapılmıştır. Yapılan çalışmada kentteki mevcut bisiklet yollarının miktarı, mekânsal ölçekteki dağılımı ve niteliği coğrafi bilgi sistemi araçları ile tespit edilerek, koordinatlı grafik verileri içeren bir mekânsal-veritabanı oluşturulmuş ve bu veritabanı üzerinde coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak mekânsal-analizler yapılmıştır. Kentsel mekâna ilişkin diğer parametreleri oluşturan nüfus, arazi kullanım ve ulaşım ağı altyapısı ile ilgili veriler de, mekânsal-veritabanında birer nesne-katmanı olarak eklenmiş ve mevcut bisiklet yollarını içeren nesne-katmanı ile çakıştırılarak kent geneline dair bisiklet yollarının yeterlilikleri sorgulanmıştır. Çalışmanın bir diğer amacı ise İzmir kenti ve bu alanda planlama çalışmalarına altlık oluşturmak, daha verimli bir planlama süreci için yol gösterici olmak ve bu konuda farkındalık yaratmaktır.
Özet (Çeviri)
The rapid population growth in cities today leads to an increase in population density. Rapid constuction that results from population density seperates the urban spaces and causes transportation problems. Besides, the increase in the use of motor vehicles causes many environmental problems. Air and noise pollution caused by vehicle traffic affects both human health and urban life negatively. As a healthier, more economical, environmentally and eco friendly mode of transport, cycling is considered to be a mode of transport with many additional benefits. Within the scope of the thesis, the characteristics of the city center of İzmir, urban transportation infrastructure and the existing bicycle routes were examined and the assessments related to the whole urban area was determined. In this study, the amount of existing bicycle paths, the spatial distribution of bicycles network and quality of the existing bicycle paths in the city were determined by means of geographical information system. Then, a spatial-database containing coordinated graphical data was created and spatial-analysis was performed on this database using geographic information systems. The data related to the population, land use and transportation network infrastructure, which constitute the other parameters related to urban space, was added as an object-layer in the spatial-database and the competencies of the city-wide bicycle paths were questioned by overlapping with the object-layer containing the existing bicycle paths. Another aim of the study is to create a base for the planning studies in the city of İzmir and in this field, to be a guide for a more efficient planning process and to raise awareness on this issue.