Türkiye'de uygulanan hayvancılık destekleme politikalarının Tokat ilindeki hayvancılığın gelişimine etkileri
The effects of animal development in the Tokat of applied livestock support policies in Turkey
- Tez No: 605520
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİSTAN ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de uygulanan hayvancılık desteklemeleri detaylı olarak incelenmiş, hayvan yetiştiricilerine olan olumlu ve olumsuz etkileri ortaya konulmuştur. Çalışmada Tokat İli Almus ve Artova ilçelerine bağlı 18 köyden 130 yetiştiriciyle yüzyüze görüşme yoluyla anketler yapılarak elde edilen veriler ışığında hayvancılık desteklemelerinin yetiştiricilere yansımaları ve sonuçları değerlendirilmiştir. Bu desteklemeler sonucunda hayvancılık üretiminin daha cazip hale getirilmesi için gerekli girdi maliyetlerinin azaltılması, yetiştirici profilinin yeniden şekillendirilmesi ve sosyal güvenlik düzenlemeleri gibi çeşitli çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research, livestock subsidies applied in Turkey were examined in detail, it has been demonstrated both positive and negative effects of the animal breeders. In this study, the reflections and results of the livestock supports to the animal breeders were evaluated in the light of the data obtained through surveys conducted by face to face interviews with 130 breeders from 18 villages of Almus and Artova districts of Tokat province. As a result of these supports, various solutions have been presented such as reducing input costs, reshaping the producer profile and social security regulations in order to make livestock production more attractive.