Epilepsili çocuklarda kronotip, epileptik nöbetler, psikopatoloji ve anne - çocuk yaşam kalitesi ilişkisi
Chronotype, epileptic seizures, psychopathology and mother-child quality relationship between children with epilepsy
  1. Tez No: 605567
  2. Yazar: SEVDE AFİFE DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı epilepsili çocuklarda kronotipin, epileptik nöbetler, eşlik eden psikopatoloji ile hem çocukların hem de annelerinin yaşam kalitesi üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, sirkadiyen ritim tercihlerinin epileptik nöbetler, eşlik eden psikopatoloji ve hem çocukların hem de annelerinin yaşam kalitesi üzerindeki etkilerinin psikometrik değerlendirme ölçekleri ile karşılaştırılmasının planlandığı ve ilgili ölçeklerle sosyodemografik değişkenler arasındaki olası ilişkilerin değerlendirildiği kesitsel, ilaç dışı klinik araştırma olarak dizayn edilmiştir. Bulgular: Epilepsili çocukların sağlıklı kontrollerden daha yüksek toplam kronotip puanına sahip oldukları (p=0,039) bulundu. Kronotipler açısından karşılaştırıldığında hem epilepsi-kontrol grubu arasında hem de jeneralize-parsiyel epilepsi grubu arasında farklılık bulunmadı. Epilepsi ile ilgili klinik özelliklerin kronotiplere göre farklılık göstermediği saptandı. Akşamcıl kronotipteki epilepsili çocuklarda daha yüksek oranda uyku bozukluğu olduğu (p=0,001) ve annelerinin BAÖ (p=0,021) ve BDÖ (p=0,014) skorlarının daha yüksek olduğu saptandı. Kronotipik özelliklerin anne ve çocuk yaşam kalitesi üzerinde belirgin etkisi olduğu gösterilemedi. Sonuç: Çalışmamızda kronotip ile epilepsi arasındaki ilişki üzerine durulmuştur. Epilepsili çocukların daha akşamcıl olmaya eğilimli olduğu bulunmuştur. Akşamcıl kronotipin epilepsili çocuklarda uyku bozukluğu ve annede depresyon ve anksiyete semptom şiddetinde artış ile ilişkili olduğu görülmüştür. Bu nedenle epilepsili çocuklar değerlendirilirken kronotipleri belirlenmeli, akşamcıl olanlar için ışık tedavisi, melatonin tedavisi ve uyku hijyeninin sağlanması tedavi planı içerisinde yer almalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of chronotype on epileptic seizures, comorbid psychopathology and quality of life in both children and their mothers. Methods: The study was designed as a cross-sectional non-drug clinical trial in which the comparison of circadian rhythm preferences with the severity of epilepsy, accompanying psychopathology, and the effects of both children and their mothers on quality of life was planned with psychometric assessment scales and the possible relationships between relevant scales and sociodemographic variables were evaluated. Results: Children with epilepsy had a higher total chronotype score than healthy controls (p = 0.039). When the chronotypes were compared, no difference was found between the epilepsy-control group and generalized-partial epilepsy group. Clinical characteristics of epilepsy did not differ according to chronotypes. We found that evening type children with epilepsy had a higher rate of sleep disturbance (p = 0.001) and their mothers had higher BAI (p = 0.021) and BDI (p = 0.014) scores. Chronotypic features could not be shown to a significant effect on the quality of life of children with epilepsy and their mothers. Conclusion: In our study, the relationship between chronotype and epilepsy was emphasized. It was found that children with epilepsy tend to be more eveningness. Evening chronotype was found to be associated with sleep disturbance and increased motherʼs depression and anxiety symptom severity in children with epilepsy. Therefore, chronotypes should be determined when evaluating children with epilepsy. Light therapy, melatonin therapy and sleep hygiene should be included in the treatment plan for the evening type.