Lise öğrencilerinin Almanca öğrenmede özerk öğrenme düzeylerinin, motivasyonlarının ve öğrenme stillerinin incelenmesi
Investigation of autonomous learning levels, motivations and learning styles of high school students in learning German language
- Tez No: 605594
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Seçmeli Almanca dersleri ortaöğretim programlarında diğer dillere göre daha geniş biçimde yer almaktadır. Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin seçmeli Almanca öğrenmede özerk öğrenme düzeylerinin, motivasyonlarının ve öğrenme stillerinin incelenmesidir. Nicel ilişkisel (korelasyonel) tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilen bu araştırmanın çalışma evrenini Aydın ilinde bulunan tüm ortaöğretim öğrencileri oluşturmaktadır. Aydın ilinde bulunan farklı lise türlerinde 9-10-11-12. sınıflarda eğitim gören ve Almanca dersini seçen lise öğrencileri ise örneklem grubunu oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında öğrencilere 'Öğrenme Stilleri Envanteri, Dil Öğrenimine Yönelik Motivasyon Ölçeği, Dil Öğrenmeye Yönelik Güçlük Ölçeği ve İkinci Yabancı Dil Olarak Almanca Dersine Yönelik Özerk Öğrenme Ölçeği' olmak üzere dört farklı ölçme aracı tamamen gönüllülük esasına göre uygulanmıştır. Öğrencilerin öğrenme stilleri ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı ilişki bulunmaktadır. Öğrencilerin öğrenme stilleri ile onların bölümleri arasında anlamlı ilişki yoktur. Öğrencilerin öğrenme stilleri ile sınıf düzeyleri arasında anlamlı ilişki vardır. İlgi, istek ve uygulama alt boyut puanlarına bakıldığında bu durum dil öğrenme güçlüğü çeken aileler lehinedir. Bölüm/alan değişkenine göre ADÖGÖ bulguları karşılaştırıldığında eşit ağırlık ve sayısal bölüm öğrencilerinin bölüm seçmeyen öğrencilere göre dil öğrenmede daha az güçlük yaşadıkları belirlenmiştir. Ayrıca ailede herhangi bir yabancı dil bilenin bulunmasının dil öğrenmede özgüven alt boyutunda anlamlı bir farklılık oluşturduğu görülmüştür. Gerçekleştirilen araştırmada özerk öğrenme ve başarı yönelimleri kavramlarının birbiri ile ilişkili oldukları tespit edilmiştir. Özerk öğrenme alt boyutları olan 'bağımsız öğrenme ve ders çalışma' alışkanlıkları düzeylerinin başarı yönelimleri düzeyini olumlu yönde yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Elective German courses take place in secondary education curriculum more widely than other languages. The aim of this study is to examine the autonomous learning levels, motivations and learning styles of high school students in elective German language learning. The population of this study, which was conducted by using a correlational survey model, was composed of all secondary school students registered to 9-10-11-12. grades and selecting German language in different high school types. The sample consisted of 1053 students from different field. Within the scope of the research, different measurement instruments, namely 'Learning Styles Inventory, Motivation Scale for Language Learning, Difficulty Scale for Language Learning and Self-Learning Scale for German as a Second Foreign Language', were applied to the students on a voluntary basis. According to the results, there is a significant relationship between students' learning styles and gender variable. There is no significant relationship between students' learning styles and their fields. There is a significant relationship between students' learning styles and class levels. When the desire and application subscale scores of interest are analyzed, this is in favor of families with language learning difficulties. According to the field/area variable, it was found that equal weight and science/math students had less difficulty in language learning compared to the students who did not choose a department. In addition, it is seen that the presence of any language in the family constitutes a significant difference in self-confidence sub-dimension in language learning. In the research conducted, it was observed that the concepts of autonomous learning and achievement orientations were related to each other; autonomous learning sub-dimensions, independent learning and study habits levels positively predict success achievement level.