Changing notions of volunteering: United Nations Volunteering programme
Değişen gönüllülük kavramı: Birleşmiş Milletler gönüllülük programı
- Tez No: 605682
- Danışmanlar: DR. ASUMAN GÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez, Birleşmiş Milletler Gönüllüleri (UNV) programını merkezine alarak gönüllülük kavramını ve dönüşümünü ele almaktadır. Gönüllülük kavramının, onu çevreleyen ekonomik ve politik bağlamdan bağımsız anlaşılamayacağını savunmaktadır. Bütüncül bir yaklaşımla ilk olarak gönüllülük kavramının tanımı üzerine alternatif anlayışları sunmak amacıyla farklı dönem ve ülkelerdeki gönüllülüğe benzer çeşitli toplumsal eylem biçimlerini incelenmektedir. Ardından, mevcut literatürde gönüllülük kavramının nasıl ele alındığı tartışılmış ve söz konusu kavramın alternatif bir yorumu sunulmuştur. Üçüncü olarak, emek ve iş gücü mekanizmalarında meydana gelen değişimler de dahil olmak üzere gönüllülüğün yeni anlamlar kazandığı çağdaş politik-ekonomik çerçevenin bir incelemesi yapılmıştır. Son olarak, Birleşmiş Milletler' in bu noktadaki konumu; bu tür dönüşümleri nasıl bünyesine dahil ettiği bu bağlamda tartışılmaktadır. Bunu takiben; UNV sisteminin tanıtıldığı bölümde, programın tarihsel kökeni, söz konusu kurumun yeni emek biçimleri bağlamındaki çalışmaları ve gönüllülük kavramını nasıl kullandığı detaylandırılmaktadır. Bu tez, UNV programının ortaya çıkışının, kalkınma ve emek konusunda yeni bir söylemin ve yeni istihdam biçimlerinin ortaya çıktığı süregelen siyasi ekonomik dönüşümle örtüştüğünü savunmaktadır. Böylece; Birleşmiş Milletler bu değişiklikleri kendi bünyesinde hayata geçirirken, çalışmada sunulan karşılaştırmalı iş ilanlanları analizinde de görüleceği üzere, gönüllülük kavramını kendi belirli hedefleri için UNV sistemi aracılığıyla esnek işgücü kaynağı olarak kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the notion of volunteering and the transformation of it with a special focus on the United Nations Volunteers (UNV) programme. It argues that volunteering cannot be understood without any reference to the economic and political context that surrounds it. With an integrative approach, firstly different forms of social actions similar to volunteering in different courses of time and countries are examined. Following this, the concept of volunteering in the current literature is discussed and an alternative interpretation of it is presented. Thirdly, the contemporary political-economic framework in which volunteering has gained new meanings is examined. Lastly, the position of the United Nations in volunteering, and how it incorporated such changes in volunteering is discussed accordingly. This is followed by the introduction of the United Nations Volunteering system where the historical roots of the programme, its workings in the context of new forms of labour, and the ways in which it utilizes the concept of volunteering are examined. It is argued that the United Nations Volunteering Programme was affected by the ongoing political economic transformation where a new discourse on development and labour emerged and new forms of employment were defined. Thus, while UN adopted these changes, volunteering is utilized through the UNV system for certain UN goals and used as a source of flexible labour which can be seen in the comparative vacancy announcement analyses presented in the thesis.