Libyan program for integration and development assesment using artificial neural network classifier
Yapay sinir ağı kümeleyicisi kullanılarak Libya intibak ve gelişim programının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 605770
  2. Yazar: GAFFALA ISAA ALI ABORISHA
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. DOĞU ÇAĞDAŞ ATİLLA, Assist. Prof. ÇAĞATAY AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Libya İntibak ve Gelişim Programı (LPFIAD) lisans ve lisansüstü öğrencilerine destek ve fırsatlar sunan çevrimiçi (online) bir hizmettir. Libya hükümeti tarafından öğrenciler arasında fırsat eşitliğinin sağlanması için uygulamaya konulmuştur. Bu çalışmada kullanıcıların bu hizmetlere ilişkin memnuniyet düzeyinin değerlendirilmesi için sisteme ilişkin görüşlerini toplandığı geniş bir anket araştırması yürütülmüştür. Anket, katılımcıların bu sistemi deneyimlemelerinin ardından geri bildirimlerini detaylı şekilde ifade edebilecekleri şekilde tasarlanmıştır. Araştırmamızda Survey Monkey kullanarak çevrimiçi bir anket yapılması planlanmıştır. Bir katılımcı anket sayfasına girdiğinde bir dizi sorunun cevaplandırıldığı bir süreç işletilir. Cevaplar toplandığında, katılımcıların kimlik bilgileri ve geri bildirimleri de dâhil olmak üzere her bir bilgi parçası toplanarak değerlendirme amacı ile analiz edilir. Araştırmamızda katılımcıların cevaplarını öğrenmek ve önceden tanımlanmış kurallar doğrultusunda değerlendirme kararı almak için İleri Besleme Sinir Ağı (Feed Forward Neural Network = FFNN) kullanılmıştır. Toplanmış olan verilerimizin analiz edilmesi için LPFIAD için %56 puan veren Matlab yazılımı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Libyan Program For Integration And Development (LPFIAD) is online based services that support students to achieve educational chances in both under and post graduations. This program is introduced by government of Libya to ease students' efforts and ensure fair chances among them. This study is biased on large survey to collect people opinions about this system (to measure of satisfaction of using this services). Survey is designed in such way that make candidates to deeply express their feedbacks after experiencing this system. Survey is designed to be online using online survey platform from SurveyMonkey. As soon as, candidate log in to the survey page, he\she will be on process of answering several questions. Once the answers are obtained, we gathered all the data including the IDs of the candidates and their feedbacks, we applied analysis on this data for assessing the said system. Feed Forward Neural Network (FFNN) is used in this study for learning from the candidates answers and then providing the assessment decision on pre-defined rule. Data are analyzed using Matlab software and results showmen that LPFIAD has scored with 56 %.