Robotic arm controlled by leap motion
Leap motıon tarafından kontrol edilen robotik kol
  1. Tez No: 605771
  2. Yazar: MOHANAD AHMED MEZHER MEZHER
  3. Danışmanlar: ASSOC. DR. OĞUZ BAYAT, DR. ADİL DENİZ DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Robotikler, yardımcı cihazların geliştirilmesinde iyi organize edilmiş bir yöntem sunar. gelişmiş işlevsellik İstatistikler, 2035 yılına kadar Almanya'daki nüfusun yarısının elli yaşından büyük olacak, her üç kişide 60 yaşından büyük bile olsa. Günlük Yaşam Aktiviteleri“ADL'lerde”basit görevler gerçekleştirmede sayısız zorluklar. Giderek daha fazla sayıda araştırma, Ortam Destekli Yaşam“AAL”konusuna odaklanmaktadır. Yaşlıların ihtiyaçlarını karşılamayı vaat eden yeni bir yaklaşım sunar. Önemli bir AAL'nin amacı, yaşlı ve özürlülerin yaşam kalitelerine katkıda bulunmak ve bağımsız bir yaşam tarzı sürdürmelerine yardımcı olun. Robotik ve teknoloji tanıtımı tanıtıldı ortamlar yaşlı ve fiziksel engellilere izin vermede büyük rol oynayacaktır insanlar tanıdık çevrelerinde kendi kendine kararlı, bağımsız bir yaşam sürdürmeye devam edecekler. Bunda makalede, yeni bir sezgisel ve uyarlanabilir manipülasyon şemasının uygulanması önerilmiştir, Leap Motion kontrol cihazı arasında bir insan-makine iletişim arayüzü geliştirerek ve 6-DOF Jaco robot kolu. Optimum haritalamaya olanak sağlamak için bir algoritma geliştirildi Leap Motion denetleyicisi tarafından izlenen kullanıcı el hareketi ve Jaco kolu arasında. sistem daha doğal bir insan-bilgisayar etkileşimi ve pürüzsüz bir manipülasyon için izin vermelidir robotik kol, sürekli olarak kullanıcının titremesine veya titremesine uyum sağlayarak. Hayata geçirme Özellikle üst ekstremite problemleri olan insanlar için yaşam kalitesini özel olarak arttıracak, ve“Günlük Yaşam”ADL'leri "nin temel Aktivitelerinin bazılarını yerine getirmelerinde onlara destek olur. Bu insan-robot etkileşiminin uygulamaları, Ambient ile ilgili olarak tartışılacaktır. Bazı kullanım senaryolarının tanıtılacağı Destekli Yaşam.
Özet (Çeviri)
Robotics offer a well-organized method in the development of assistive devices, due to their improved functionality. Statistics predict that by 2035, half of the population in Germany is going to be older than fifty, every third person even over 60. These ageing societies face numerous challenges in performing simple tasks in Activities of Daily Living“ADLs”. Increasingly, a lot of research is being focused on Ambient Assisted Living“AAL”which presents a new approach that promises to address the needs of elderly people. An important goal of AAL is to contribute to the quality of life of the elderly and handicapped people and help them to maintain an independent lifestyle. The introduction of robotics and technologysupported environments will play a huge role in allowing elderly and physically impaired people to keep living a self-determined, independent life in their familiar surroundings. In this paper, the implementation of a novel intuitive and adaptive manipulation scheme is proposed, by developing a human-machine communication interface between the Leap Motion controller and the 6-DOF Jaco robotic arm. An algorithm is developed to allow an optimum mapping between the user hand movement, tracked by the Leap Motion controller, and the Jaco arm. The system should allow for a more natural human-computer interaction and a smooth manipulation of the robotic arm, by constantly adapting to the user hand tremor or shake. The implementation would specially enhance the quality of living, especially for people with upper limb problems, and would support them in performing some of the essential Activities of Daily Living“ADLs”. The applications of this human-robot interaction will be discussed in relation with Ambient Assisted Living, where some use case scenarios will be introduced.