Evrişimli sinir ağları ile çevrimdışı imza tanıma ve doğrulama
Offline signature recognition and verification with convolutional neural networks
  1. Tez No: 605782
  2. Yazar: BİLAL TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada evrişimli sinir ağı kullanılarak çevrimdışı imza doğrulaması yapılmıştır. Çalışmada İran kökenli UTSig imza veri tabanı kullanılmış ve yeni bir evrişimli sinir ağ mimarisi önerilmiştir. Önerilen ağ Tensorflow kütüphanesi ve Keras API arayüzü kullanılarak Pyhton programlama dilinde oluşturulmuştur. Çalışmada öğrenme doğruluğunun artırılması amaçlanmış ve bunun için orijinal verilere arttırma, seyreltme ve düzeltme teknikleri uygulanmıştır. Sonuçlar önerilen ağın VGG-16 ve LeNet ağ mimarileri ile karşılaştırıldığında daha iyi sonuçlar verdiğini göstermiştir. Ayrıca orijinal veri setinin arttırılması ve uygulanan diğer teknikler önerilen ağın daha iyi sonuçlar vermesini sağlamıştır. Tezin 1. bölümü giriş bölümü olup, 2. bölümünde derin öğrenme, imza tanıma ve doğrulama üzerine yapılmış çalışmalardan bahsedilmiş, 3. ve 4. bölümlerinde yapay zeka, derin öğrenme üzerine yapılan araştırmalara ve bilgilere yer verilmiş, 5. bölümde ise evrişimli sinir ağları ve bu alanda başarılar elde eden AlexNet, VGG-16, GoogleNet gibi mimariler incelenmiştir. Ayrıca 5. bölümde bu tez çalışmasında oluşturulan hibrid ağ mimarisinin detaylarına yer verilmiştir. Tezin 6. bölümünde uygulama ve deneysel sonuçlar açıklanmıştır. Sonuç ve öneriler 7. bölümde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, offline signature verification has been realized by using Convolutional Neural Network (CNN). Persian Offline Signature Dataset (UTSig) has been used in the implementation and a new CNN structure has been proposed to signature verification. The proposed network was created by Keras API and Tensorflow backend with Python programming language and tested with UTSig open access signature dataset. In the study, increasing the learning accuracy is aimed and in order to achieve this, augmentation, dropout and regularization techniques have been applied to original data. Results obtained from original and augmented data are compared.First results show that the proposed network produces better results comparing to VGG-16 and LeNet. Moreover, augmentation and other techniques on the original dataset conduced to more accurate result for proposed network. The first part of the thesis is the introductory part. In the second part, studies on deep learning, signature recognition and verification are mentioned, in the 3rd and 4th chapters artificial intelligence, researches and information on deep learning are given. AlexNet, VGG-16 and GoogleNet have been successful in this field. In addition, the details of the hybrid network architecture created in this thesis are given in chapter 5. In chapter 6 of the thesis, applications and outputs are given. In Chapter 7, conclusions and recommendations are given.