Kentsel dönüşümün çağdaş sanat ortamındaki izdüşümünü haritalamak
Mapping the projection of urban transformation in contemporary art environment
  1. Tez No: 605811
  2. Yazar: AYŞE MERVE SEVİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada öncelikle 19. Yüzyıldan günümüze kadar, kentlerin yapılaşma süreçlerinin farklılaşma biçimleri ve yaşanan değişimler ile üretim ve tüketim biçimlerine odaklanan sanat dünyasında ortaya çıkan modernist sanat akımları, ilgilendikleri konu başlıkları ve yapıtlarının toplumu etkileme biçimleri araştırılmıştır. Kentlerin ve kentsel dönüşümün çağdaş sanatın üretim alanına girmesiyle sanatın da kentin fiziksel ve kültürel bedenine nüfuz etmeye başladığı tespit edilmiştir. Kentsel dönüşüm sürecinin çağdaş sanat sahnesine yansımasına odaklanan bu tez çalışmasında İstanbul Bienalleri, İstanbul Tasarım Bienalleri, kişisel sergiler, sinema ve tiyatro gösterimleri, vb. etkinliklerde kentsel dönüşümü konu edinen tüm çalışmalar tespit edilmiştir. İncelenen her bir çalışmanın, kentin dönüşümünü ve/ya onunla ilgili herhangi bir durumu hangi kavram üzerinden ele aldığı analiz edilmiştir. Kentsel dönüşüm projelerinin hangi kavramlar bağlamında sanatçıların eleştirilerine konu olduğu bir haritalama çalışması ile görselleştirilmiş, başka deyişle, kentsel dönüşüm sürecinin çağdaş sanat üretiminde hangi kavramlar üzerinden değerlendirildiği ve/veya yorumlandığı belirlenmiştir. Kentsel dönüşümün yalnızca mimari bir sorun olarak ele alınamayacağı, ancak çağdaş sanatın işaret ettiği toplumsal ölçekten eleştirel bir gözle bakıldığında tüm yönleriyle kavranabileceği ortaya konmuştur. Tez çalışması bağlamında yapılan araştırmada sanatçıların yorum veya eleştirilerinin tek bir kavram üzerinden inşa edilmeyerek çeşitli kavramların kesişim kümesindeki yoğunlaşmalar üzerinde temellendirildiği görülmüştür. Analiz edilen çalışmaların kentsel dönüşüm ile ilgili ele aldığı kavramların grafik bir temsil olan haritalandırma yöntemi ile gösterilmesi, söz konusu kavramlar arasındaki ilişkilerin pragmatik biçimde, doğrudan okunur kılınmasını sağlamıştır. Haritalandırmanın açık sonlu ve esnek yapısının farklı kavramların ve yeni çalışmaların harita üzerine eklemlenebilmesine olanak tanıyacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Some historical events occurred in the past, world wars, changes in production activities, technological development, migration and increase in urban population caused the urbanization practices to change periodically. This change has accelerated in the recent period as cities have become more attractive living spaces due to globalization. Considering the changes in urban spaces in contemporary works of art means that beyond the moderate productions of architectural productions and daily life, architects and designers are the object of sharp criticism of art. In particular, the artists bring up the effects of the projects implemented at different understanding and scales under the name of“urban transformation”on the citizens, and the changes caused by the physical and socio-economic dimensions of the cities with original and critical approaches. Urban transformation, which is an architectural activity, is interpreted and further criticized in the field of art. In this study, primarily the modernist art movements that focus on the differentiation forms on structuring processes of cities and changes occurred and production and consumption methods, have searched the effecting methods of the topics they are interested in and their works on the society. It has been found that with the introduction of cities and urban transformation into the field of production of contemporary art, art has also started to penetrate the physical and cultural body of the city. In this thesis, which focuses on the reflection of the urban transformation process to the contemporary art scene, all activities related to urban transformation such as Istanbul Biennials, Istanbul Design Biennials, personal exhibitions, cinema and theater shows etc. have been identified.It was analyzed on which concept each examined study approach the urban transformation and/or any situation related to it. The fact that how the urban transformation projects were criticized by artists in relation to which concepts was visualized with a mapping study, in other words, it was stated on which concepts is urban transformation process evaluated and/or interpreted.It has been demonstrated that urban transformation cannot be considered as an architectural problem but can be comprehended in all its aspects when seen from the social scale pointed out by contemporary art critically. In the research conducted within the context of the thesis study, it is seen that the comments or criticisms of the artists are not built on a single concept and are based on the intensities in the intersection set of various concepts.Showing the concepts that analyzed studies handle in relation to urban transformation as a graphical representation with mapping method, has made the relations between these concepts pragmatically and directly readable. It is predicted that the indefinite and flexible structure of the mapping will allow different concepts and new studies to be added on the map.