Kaynak işleminde oluşan artık gerilmeler ve ölçülmesi
Residual stresses as a result of welding process and measurement
- Tez No: 605813
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada kaynak işleminde oluşan artık gerilmelerin önemi belirtilmeye çalışılmış ve kullanılan belirli bir yöntem ile artık gerilmelerin ölçülmesine katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Tezin başlangıcında artık gerilmelerin sebepleri, etkileri tipik artık gerilmeler ile artık gerilmeleri ölçme teknikleri hakkında teorik bilgiler verilmiştir. Tezin ikinci bölümü ise deneysel çalışmalarda oluşmaktadır. Kullanılan değişik kaynak yöntemleri ve şartları ile çalışmalar yapılmıştır. Oluşan artık gerilme boyutları yönleri ve tipleri optik-mekanik ölçümler yapılarak bulunmuştur. Ölçümler sonucu alınan değerlerin hassas bir şekilde hesabı için bilgisayar ile programlama yapılmıştır. Tezin son bölümünde ölçme neticelerinin ve ölçme yönteminin belirtilmesi ile ilgili sonuç bölümü verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the significance of the residual stresses which were occured during in the welding process has been tried to be shown and contributing to the measurement of the residual stresses by means of a particular method has been purposed. The theoretical informatiopns about the reasons of the residual stresses and its effects, typical residual stresses and the measurement techniques were given in the first part of this work. The second part of the work is constituted of experimental studies. Experiments have been made by using different welding methods under the different welding coonditiens and the formation of the dimensions of residual stresses, its directions and types have been found by the application of optical/mechanical measurements. On the other hand, a computer has been programmed in order to calculate the values of measurements accurately.