Ratlarda random yapılı 'dar pediküllü fan (Yelpaze)'' şekilli fleplerin yaşamlarının araştırılması
Viability of the random pattern, 'Narrow pedicled fan' shaped flaps in rats
  1. Tez No: 605859
  2. Yazar: HAKAN ÖZOCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÖZYAZGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Çok sayıda farklı flep modeli tariflenmiş olsa da defektlerin onarımında; uygulanmalarının kolaylığı, çok sayıda seçenek sunması ve komplikasyon oranlarının nispeten düşük olması nedeniyle en çok tercih edileni random yapılı fleplerdir. Bu fleplerin canlılıkları üzerinde belirleyici olan faktörler olarak literatürde; en/boy oranı, yaşayabilen sabit bir flep uzunluğu ve perfüzyon basıncı kavramlarından bahsedilmiştir ve flep canlılığı üzerine etkili major faktör olarak perfüzyon basıncı üzerinde yoğunlaşılmıştır. Bizim çalışmamız bu bilgileri sınayıp pedikülü dar, distale doğru gidildikçe genişleyen“yelpaze ya da daire dilimi”şeklindeki random yapılı fleplerin yaşayabilirliklerinin araştırılması ve random flepler hakkında sahip olunan bilgilerin arttırılması amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 40 adet Sprague Dawley cinsi 9 aylık ratlar kullanıldı. Her biri 10 denek içeren 4 grup oluşturuldu. Ön çalışma grubu 2cm x 8cm'lik dikdörtgen flepler, vertikal ve oblik 2cm x 5cm'lik dikdörtgen flep grupları, yelpaze grubu ise 2cm pedikül genişliğine ve 5cm uzunluğa sahip 73mm yay uzunluğuna sahip daire dilimi şeklinde fleplerden oluşmaktadır. Flepler random paternli olacak şekilde eleve edilip yerlerine yeniden süture edildikten sonra, Laser Doppler flowmetre ile akım ölçümü yapıldı, SPY cihazı ile“Indocyanine green-enhanced fluorescence”yöntemi ile perfüzyon değerlendirildi, flep dokusu ve normal doku IMA (ischemia modified albümin) düzeyleri çalışıldı. Post-operatif 7.günde makroskopik olarak flep canlılıkları değerlendirilmiş, yaşayabilen alan ve canlılık oranı hesaplamaları yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Denek gruplarında fleplerin canlılık oranları ve yaşayabilen alanları sırasıyla; ön çalışma grubunda %69,25±10,41 ve 10,72±1,61cm², vertikal kontrol grubunda %98,99±2,21 ve 9,26cm²±0,2cm² , oblik dikdörtgen grubunda %93,78±13,32 ve 8,78cm²±1,25cm² , yelpaze grubunda ise %96,77±4,27 ve 22,13cm²±0,98cm² olarak bulunmuştur. Laser Doppler Flowmetre ile akım ölçüm değerleri fleplerin proksimali ve distalinde sırasıyla; vertikal kontrol grubunda 31,31±29,03 BPU ve 17,39±21,02 BPU, oblik dikdörtgen grubunda 36,86±34,47 BPU ve 946,74±3336,85 BPU, yelpaze grubunda ise 185,52±181,26 BPU ve 193,77±187,90 BPU olarak ölçülmüştür. SPY cihazı ile fleplerin proksimali %100 kabul edilerek distallerinden ölçülen perfüzyon değerleri sırasıyla; vertikal kontrol grubunda %95,9±13,60 , oblik dikdörtgen grubunda %87,60±25,42 , yelpaze grubunda ise distal orta hat %96,40±5,79 distal sağ %76,10±11,23 distal sol %64,20±19,74 olarak hesaplanmıştır. Deney gruplarında normal doku ve flep dokusunda ölçülen IMA değerleri sırasıyla; vertikal kontrol grubunda 0±,2739 0,1466 U/µgr ve 0,1784 ± 0,0943 U/µgr , oblik dikdörtgen grubunda 0,2405 ± 0,0981 U/µgr ve 0,1172 ± 0,0537 U/µgr , yelpaze grubunda ise 1,3657 ± 3,7861 U/µgr ve 0,1510 ± 0,1575 U/µgr olarak bulunmuştur. Sonuç: Ratların sırt derisinde yapılan random yapılı, kaudal pediküllü, distale doğru gidildikçe genişleyen“ yelpaze ya da daire dilimi”şeklindeki flepler aynı pedikül genişliğine sahip klasik dikdörtgen yapılı flepler ile benzer canlılık oranları ve uzunlukta yaşarlar.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Although many different flap models have been described; Because of its ease of application, offering a large number of options and relatively low complication rates, the most preferred flaps are random patterned. In literature mentioned as the determining factors on the viability of these flaps; width/length ratio, viable fixed flap length and perfusion pressure and focused on the perfusion pressure as the major factor on the viability of flaps. Our study aims testing these informations, searching the viability of narrow pedicled fan flaps and increasing the information about random pattern flaps. Material and Methods: We used 9 months old 40 Sprague Dawley rats in this study. There are 4 groups and each group have 10 rats. Preliminary study group has 2cm x 8cm rectanguler flaps, vertical and oblique rectanguler groups have 2cm x 5cm rectanguler flaps and the fan group consists of 2cm pedicle width and 5cm length 73mm arc length circle piece-shaped fan flaps. Flaps were elevated as random patterned and sutured in place. Blood flow measured by Laser Doppler Flowmeter, perfusion evaluated with SPY“Indocyanine green-enhanced fluorescence”, flap tissue and normal tissue IMA (ischemia modified albümin) levels studied. On the 7th postoperative day, flap viability was evaluated macroscopically and viable area and viability ratio calculations were performed. The results were compared statistically. Results: Respectively viability percents and viable areas of the flaps in groups calculated as; in preliminary group %69,25±10,41 and 10,72±1,61cm², in vertical control group %98,99±2,21 and 9,26cm²±0,2cm², in oblique rectanguler group %93,78±13,32 and 8,78cm²±1,25cm² and in fan group %96,77±4,27 and 22,13cm²±0,98cm². Blood flow calculations with Laser Doppler Flowmeter from the proximal and the distal part of flap respectively; in vertical control group 31,31±29,03 BPU and 17,39±21,02 BPU, in oblique rectanguler group 36,86±34,47 BPU and 946,74±3336,85 BPU and in fan group 185,52±181,26 BPU and 193,77±187,90 BPU. The proximal parts of flaps were assumed to be 100% and the perfusion rates measured from the distal parts of flaps with the SPY device; in vertical control group %95,9±13,60, in oblique rectanguler group %87,60±25,42 and in fan group distal midline %96,40±5,79 , distal right side %76,10±11,23 , distal left side %64,20±19,74. IMA values measured in normal and flap tissues in groups, respectively; in vertical control group 0±,2739 0,1466 U/µgr and 0,1784 ± 0,0943 U/µgr, in oblique rectanguler group 0,2405 ± 0,0981 U/µgr and 0,1172 ± 0,0537 U/µgr and in fan group 1,3657 ± 3,7861 U/µgr and 0,1510 ± 0,1575 U/µgr. Conclusion: The flaps which was made random patterned, caudal pedicled, expanding to distally“fan or circle slice flaps”in rats dorsal skin , have similar viability rates and lengths with classical rectangular flaps with the same pedicle width.