Influencers of environmental technology diffusion: A case study on diffusion of landfill gas to energy technology in Turkey
Çevre teknolojilerinin yayılımına etki eden etmenler: Türkiye'de çöp gazından enerji eldesi teknolojisinin yayılımı üzerine vaka çalışması
- Tez No: 605946
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de Çöp Gazından Enerji eldesi teknolojisinin yayılımında etkili olan etmenlerin tanımlayıp, etki mekanizmalarının incelemesi ile çevre teknolojilerinin yayılımı araştırmalarına katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Bu teknolojinin yayılımında etkili olan etmenlerin belirlenebilmesi için, bu sektörde yatırımları bulunan özel şirketleri temsil eden 8 katılımcı ile yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiş; elde edilen verilerin nitel analizi tamamlanmıştır. Çalışmanın sonuçları, yenilenebilir enerji destek mekanizmasının, 2015 yılına kadar çöp gazından enerji eldesi teknolojisinin yayılımında etkili olduğu ve sonrasında Türkiye'de belediye atıklarının yönetimi alanındaki eksiklikleri kapatıcı görev üstlendiğini göstermektedir. Bulgular ışığında; çevresel etkileri göz ardı edilerek geliştirilen destekleme mekanizmasının marjinal çevresel teknolojiye kilitlenmeye neden olduğu ve radikal çevresel değişimin önünde engel oluşturduğu hipotezi geliştirilmiştir. Sonuç olarak, teknolojik kilitlenme sorununa işaret edilerek mikro, meso ve makro ölçekte politika önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to describe influencers of Landfill Gas to Energy technology diffusion in Turkey and explore influencing mechanisms in order to shed some light on environmental technology diffusion. The grounded theory was adopted as the research methodology. 8 semi-structured interviews were carried out with actors from private sector who are engaged in Landfill Gas to Energy investments in Turkey. The results of the data analysis suggest that, the feed-in-tariff mechanism has fulfilled the duty of supporting Landfill Gas to Energy technology diffusion in 2015 and after that it has begun to act as a compensator for the shortcomings of the municipal solid waste management system in Turkey. Our hypothesis is that; the feed-in-tariff instrument which have been introduced without considering its environmental impacts, has resulted in a lock-in to the marginal environmental innovation and has been a barrier in front of radical changes. Finally, we have proposed technology policies in micro, meso and macro scale to solve the technological lock-in problem.