Çinko oksitin kurşun, bor ve alkali içeren seramik sırlarında gösterdiği etkiler
The effects of zinc oxide in ceramic glazes with lead, boron and alkaline
  1. Tez No: 605948
  2. Yazar: BETÜL ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYŞE GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Seramik ürünler, yıpranmaya karşı dayanıklılığını arttırmak ve yüzeyin kolay temizlenmesi için, camsı sır tabakasıyla kaplanır. Sır, eritici, cam yapıcı ve pekiştirici oksitlerin yüksek ısı ile bileşiminden oluşur. Bu oksitler öğütülmüş seramik hammaddelerinden alınır. Sırlar genel olarak cam olmasına karşın, opak, parlak, akışkan, mat, krakle ya da toplanmalı, dokulu ve cam kadar düzgün olmayan yüzey görüntüsüne sahip olabilirler. Sırın seger formülündeki oksitlerin kimyasal özellikleri, seçilen hammadde içinde hangi oksitler ile etkileşime gireceği yüzey görüntüsünü belirler. Her oksidin genleşme katsayısı, akışkanlığa direnci ve yüzey gerilimi farklıdır. Bilerek değiştirilen yüzey görüntüsü için, oksitlerin bu özelliklerinden faydalanılır. Sırın yüzeye uygulama kalınlığı, pişme sıcaklığı ve pişme sıcaklığına ulaşma ve soğuma süresi, sırın son haline etki eden diğer faktörlerdir. Bu çalışmada Çinko Oksitin kurşun, bor ve alkali içeren seramik sırlarında gösterdiği etkiler araştırılmıştır. Belirlenen sabit kurşunlu, borlu ve alkali sır segerlerine Çinko Oksit artan oranlarda ilave edilmiş, elde edilen sonuçlara göre reçeteye eklenen Çinko Oksidin yüzeye olumlu ya da olumsuz etkisi incelenmiştir. Kullanılan sırlar yiyecek ve içecek kaplarında kullanımı uygun değildir.
Özet (Çeviri)
Ceramic products are coated with glassy glaze layer to increase wear resistance and easy cleaning of the surface. The glaze consists of a combination of melting, glass forming and reinforcing oxides with high temperature. These oxides are taken from the ground ceramic raw materials. Although glazes are generally glass, they may have an opaque, glossy, fluid, matte, cracked or aggregated, textured surface that is not as smooth as glass. The chemical properties of the oxides in the glaze formula determine the surface appearance of the oxides in which the selected raw material will interact. The expansion coefficient, fluidity resistance and surface tension of each oxide are different. For the deliberately modified surface appearance, these properties of the oxides are utilized. The thickness of the glaze applied to the surface, the temperature of firing and the time to reach the firing temperature and the cooling time are other factors that affect the final state of the glaze. In this study, the effects of Zinc Oxide on ceramic glazes containing lead, boron and alkali were investigated. Zinc Oxide has been added in increasing proportions to fixed lead, boron and alkali glaze segers, according to the results obtained, the positive or negative effect of Zinc Oxide added to the recipe on the surface was examined. The glazes used are not suitable for use in food and beverage containers.