Dini süreli yayınlarda kadının örtünme konusunun İslam hukuku açısından incelenmesi (1998-2010)
An examination of the hijab in Islamic law through use of religious periodicals (1998-2010)
  1. Tez No: 605970
  2. Yazar: HÜMEYRA SANCAR KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH TIRABZON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İslam hukuk ve ahlak ilkelelerinin kapsamında bulunan mahremiyetin temel unsurlarından birisi de örtünmedir. Esasen bütün dinlerde var olan örtünme konusu, İslam hukukunda da Kur'an-ı Kerim ve sünnet ışığında ele alınmış, içtihada açık olan yönleri İslam hukuk kaynaklarının genelde Kerahiye, Hazr ve İbaha bahislerinde incelenmiştir. Modern dünyada cinsiyet ve buna bağlı olarak kadın-erkek ilişkileri, kadının değeri ve toplumdaki konumunun gündemi oluşturma yoğunluğuna paralel olarak tartışılan temel konulardan birisi de örtünme konusu olmuştur. Özellikle 1980'li yıllarda örtünme bağlamındaki başörtüsü yasağı ile başlayan bu tartışmalar 1990 ve 2000'li yıllarda daha da yoğunlaşarak devam etmiştir. İşte biz bu tezimizde başörtüsü yasağı tartışmalarının en yoğun olduğu dönemi kapsaması sebebiyle 1998-2010 yılları arasında dini süreli yayınlarda örtünme konusunu ele alan makaleleri bir araya getirerek, değerlendirmeye çalıştık. Toplam 28 makalenin teze konu edildiği bu çalışmada örtünmenin geçmişten günümüze tanımı ve mahiyeti açıklanmıştır. İlahi dinlere göre örtünme kuralları ve şekilleri belirtilmiş, İslam'ın temel kaynakları olan tefsir, hadis ve İslam hukuku bağlamında örtünmenin değerlendirilmesi yapılmış ve dönem içerisinde var olan başörtüsü yasağını konu edinen makaleler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
To veil oneself is one of the most fundamental elements in Islamic Law and Islam Ethics. Veiling oneself which is found in all religions in essence is handled under the lights of Holy Quran and Sunnah in Islamic Law. While dealing with the veiling issue the open fields to bring forward opinions are in general mentioned as Kerahiye and Istihsan. Veiling became a fundamental topic that is being discussed parallel to the value of women and women's position in society, and the capability and density of agenda setting in modern world over sex and female-male relations. Debates started especially in 1980's after a ban on headscarf, and these debates intensified in 1990's and 2000's. In this thesis I will examine headscarf debates between 1998 and 2010. Headscarf debates were at their peak in the period between 1998 and 2010. Hence, I tried to analyse the period through use of articles published in religious periodicals. To be able to do this 28 articles made subject to explain the definition and essence of veiling from past to present. Thesis will start withdefining rules and shapes of veiling which are decided according to divine religions are mentioned. Continues with, an analysis of veiling through use of fundamental sources of Islam such as hermeneutics, hadith and Islamic law. Finalises with, analysis of articles publish at the period of headscarf ban (1998-2010).