Criticism of contemporary art initiatives in arts from Feminist Stanpoint Theory: The case of Ankara / Turkey
Feminist Duruş Kuramı açısından sanatta çağdaş sanat inisiyatiflerinin eleştirisi: Ankara/Türkiye örneği
  1. Tez No: 605971
  2. Yazar: MERVE AKBIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET CİHAN ECEVİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sosyoloji, Fine Arts, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu tezin amacı, sanatın paradigmatik sorunsallaştırılmasında, çağdaş sanatın ve çağdaş sanattaki çağdaş sanat inisiyatiflerinin öznelliklerinin özgüllüklerinin bilgi ve politika temelinde anlaşılması gerektiğini iddia etmektir. Feminist Duruş Kuramı ile çağdaş sanat inisiyatiflerine yaklaşım, kapitalist çağdaş sanat anlayışına eleştirel olan çağdaş sanat anlayışını da getirecektir. Kurumsallaşmış kapitalist çağdaş sanat, hem sanat pratiklerinde hem de 'örgütlenme' biçimlerinde çağdaş sanat inisiyatifleri tarafından eleştirilir. Feminist Duruş Kuramı metodolojisi, etkileşimler yoluyla, çağdaş sanat inisiyatiflerinin farklılıklarını gösteren öznelliklerinin özelliklerinin açığa çıkarılmasını sağlamaktadır. Bu farklılıklar, paradigmatik olarak modernist temelli sanat gruplarına eleştirel olan çağdaş sanat inisiyatiflerinin öznelliklerini tanımlamak açısından çok önemlidir. Dahası, bu inisiyatiflerin farklılıkları, farklı bilgi ve politikalar üretir. Bu çalışmada, Türkiye'de, Ankara'daki çağdaş sanat inisiyatifleri, bilgi ve politika üretimleri temelinde anlaşılmaya çalışılmıştır. Ankara çağdaş sanat inisiyatiflerinin genel olarak kapitalist çağdaş sanata etkin bir şekilde eleştirel bilgi ve politika üretmediği bulunmuştur. Dahası, bu inisiyatiflerin“üyelerinden”bazıları kapitalist çağdaş sanat ortamına katılmaya çalışmaktadır. Ancak Ankara'daki video tabanlı çağdaş sanat girişimleri, plastik sanat temelli veya müzik temelli girişimlerin aksine eleştirel bilgi ve politika üretmektedir. Bu anlamda farklı inisiyatifler farklı bilgi ve politikalar üretmektedir ancak, kapitalist sanat oluşumlarını eleştirmek çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is based on to claim that in paradigmatic problematization of art, contemporary art and specificities of subjectivities of contemporary art initiatives which is in contemporary art should be understood on the basis of knowledge and politics. The approach to contemporary art initiatives through Feminist Standpoint Theory will also bring the understanding of contemporary art that is critical to capitalist understanding of contemporary art. The institutionalized capitalist contemporary art is criticized by contemporary art initiatives both in their art practices and in their way of 'organizations'. Feminist Standpoint methodology, through interactions allows one to acquire the specificities of the subjectivities of contemporary art initiatives that portray their differences. These differences are crucial in the sense that identifying the subjectivities of these art initiatives that are critical to paradigmatically modernist based art groups. Furthermore, the differences of these initiatives produce different knowledge and politics. In this study, the contemporary art initiatives in Ankara in Turkey are tried to be understood on the basis of knowledge and politics productions. What was found is that Ankara contemporary art initiatives, in general, do not effectively produce critical knowledge and politics to capitalist contemporary art. Moreover, some of the 'members' of these initiatives try to participate in capitalist contemporary art scene. However, the video based contemporary art initiatives in Ankara produces critical knowledge and politics contrary to plastic arts based or music-based initiatives. In that sense, different initiatives produce different knowledge and politics, yet, it is crucial to criticize capitalist formations of art.