Fonksiyonel ambliyopilerde tedavi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of treatment methods in functional amblyopies
  1. Tez No: 605977
  2. Yazar: SELİM GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KAMİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Günümüzde vakaların büyük bir çoğunluğunda önlenebilen veya iyileştirilebilen fakat sıkça görülen ambliyopide, başarılı tedavinin esas şartları; ambliyopi taramasının sürekliliği ve vakaların uzun süreli takiplerinden ibarettir. D.HUBEL ve T.WİESEL' in değerli çalışmaları sayesinde; hayvan deney modelleri ve fizyopatolojik açıklamalar elde edilebilmişse de. buna karşın tedavi metodları daha çok olaylara dayanan, basit ve eskiye göre daha iyi sonuçlar vermektedir. günümüzde ve gelecekteki başarı sağlık personeli, öğretmen ebeveyn gibi 0-6 yaş gurubu ile ilgili herkesin iyi bir şekilde bilgilendirilmesine ve tedaviye çok erken bir dönemde başlanılmasına bağlıdır(1,4,5). Tanım; Fonksiyonel ambliyopi; optik sistemin ortaya çıkarılabilen organik bir tutulumu olmaksızın tek veya çift taraflı görme keskinliğinin yetersizliğidir. Ambliyopi tanısını koymak için her iki göz arasında en az iki sıralık vizyon farkının olması yeterlidir. Eğer bir lezyon mevcutsa o zaman vizyon, tutulmanın şiddetine göre daha da azalacaktır. BURIAN'ın tanımından değiştirilmiş olan bu tanım VON NOORDEN için yetersizdir ki bunun önerdiği tanım ise;“Görsel bir güçsüzlük tarafından meydana gelen tek veya bilateral vizyon azlığıdır”ve/veya klinik olarak herhangi bir organik sebep ortaya konamayan kendine özgün bir tedavi ile geri dönüşebilen anormal binoküler bir aktivitedir. Kısaca“foveanın fizyolojik üstünlüğünün kısmi veya tam kaybıdır.”Ambliyopi terminolojiye göre derin, tam, absolü veya fort yada görme keskinliğine göre : ağır0,1 den az orta  0,1 ile 0,3 arası hafif 0,4 ve yukarısı Sol gözün ambliyopisi sağa nazaran sıklıkla derindir bunun için bilinen hiçbir açıklama yoktur. (Burian ) Bir toplumdaki ambliyopi oranı ülkelere, çalışmanın tarihine taramaların kalitesine göre değişir. Ambliyopi, yenidoğanların % 8' inde mevcut olan konjenital şaşılıkların yarısında görülebilir. Ambliyopi sıklığı % 1,3-3,5 arasında olduğu bazı çalışmalarda bildirilmiştir.(Mc Neil)
Özet (Çeviri)
Today, in amblyopia, which can be prevented or improved in the vast majority of cases, the main conditions of successful treatment are; consist of amblyopia screening and long-term follow-up of cases. Thanks to the valuable work of D.HUBEL and T.WİESEL; Although animal experimental models and physiopathological explanations can be obtained. However, treatment methods are more incident based, simple and give better results than before. The success of today and the future depends on the well-informed of everyone in the 0-6 age group such as healthcare staff, teacher and parent and starting treatment at a very early period (1,4,5). Definition; Functional amblyopia; It is the inadequacy of unilateral or bilateral visual acuity without an organic system that can be detected. In order to diagnose amblyopia, it is sufficient to have at least two lines of vision difference between both eyes. If a lesion is present, then the vision will decrease even more, depending on the severity of the involvement. This definition, which has been changed from the definition of BURIAN, is insufficient for VON NOORDEN;“It is the only or bilateral vision deficit caused by a visual weakness”and / or an abnormal binocular activity that can be reversed by a unique treatment that cannot be clinically identified by any organic cause. In short, it is“partial or complete loss of physiological superiority of fovea.”Depending on amblyopia terminology, deep, complete, absolute or fort or visual acuity: less than 0.1 medium arası from 0.1 to 0.3 mild  0.4 and above Amblyopia of the left eye is often deeper than right, there is no known explanation for this. (Burian) The rate of amblyopia in a society varies according to countries, the history of the study, and the quality of the screening. Amblyopia can be seen in half of the congenital strabismus present in 8% of newborns. Some studies have reported that the frequency of amblyopia is between 1.3-3.5% (Mc Neil).