Fonksiyonel orta kulak mikrocerrahisinde otolog fibrin yapıştırıcısı (32 olgu üzerinde bir araştırma)
  1. Tez No: 20348
  2. Yazar: SEZAVER ALPER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN CURA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Cerrahi girişimlerde yapıştırıcı bir madde arayışı 20. yüzyıl başlarından beri sürmektedir. Kullanılan sentetik yapıştırıcıların çeşitli yan etkileri görülünce, fibrinogen esaslı blolojlk bir yapıştırıcı geliştirmek 1ç1n çalışmalar yapılmış ve Tlssucol 1sm1 11e, depo insan kanından elde edilen bir preparat kullanılmaya başlamıştır. Ancak bu preparatın olası yan etkileri nedeni 11e özellikle ABD'de kullanımına izin verilmediği için hastanın kendi kanından bir yapıştırıcı hazırlama yöntemi geliştirilmiş ve 1986 yılından beri kullanılmaya başlanmıştır. Hastadan alınan 36 cc % 10 sodyum sltrat'lı kandan amonyum sülfat preslpltasyon yöntemi 11e flbrlnojen çöktürülerek yapıştırıcının 1. bileşeni elde edilmektedir. 2. bileşeni hazırlamak 1ç1n 3000 NIH ünite thrombin 2.5 cc steril dlstlle suda eritilir. En az Tlssucol kadar güçlü yapıştırıcı etkisi olan otolog fibrin yapıştırıcısının hiçbir yan etki veya komplikasyonu gözlenmemiştir. Araştırmamızda, otolog fibrin yapıştırıcısı fonksiyonel orta kulak m1krocerrahîs1 uygulanan 27 hastanın 32 kulağı üzerinde kullanılmış ve alınan sonuçlar otolog fibrin yapıştırıcısı kullanılmayan benzer patolojide, eşit sayıda olgu 11e karşılaştın İmi ştır. Otolog fibrin yapıştırıcısının myrlngoplast ilerde gref kaymasını önlediği, tip II tlmpanoplastllerde gref kemikçiklerin esnek ve stabll montajını sağladığı, EPM + tlmpanoplastllerde dış kulak yolu arka üst duvarı rekonstrüks iyonunda kullanılan gref in çökmesini önlediği gözlenmiştir. Otolog fibrin yapıştırıcısının fonksiyonel orta kulak mikrocerrah1s1nde post - operatlf fonksiyonel başarıyı arttırdığı, özellikle tip I ve tip II tlmpanoplastllerde karşılaştırma grubuna göre ortalama 15 dB daha fazla post - operatlf işitme kazancı sağladığı görülmüştür. 84
Özet (Çeviri)
SUMMARY The search for an adhesive material to be used 1n surgery, has been going on since the beginning of the 20th century. Because of the side effects of synthetic adheslves, many studies have been conducted to develope a fibrinogen based biological adhesive. And as result a preparation attained from human blood, named Tlssucol has been started to be used. But, because of the probable side effects of this preparation Its usage was forbidden 1n the USA, so new techniques were developed to prepare an adhesive from the patient's own blood. These techniques have been used since 1986. 36 cc patient's own blood, containing % 10 sodium citrate 1s precipitated by the ammonium sulphate precipitation method and the first part of the adhesive 1s obtained. For the second part 3000 NIH units of 2.5 cc thrombi ne 1s dissolved in d1 st Hated water. In the autologous fibrin adhesive which has the same strong adhesive effect as Tlssucol, no side effects or complications have been observed. In our study, autologous fibrin adhesive has been used in 32 ears of 27 patients 1n which functional middle ear microsurgery was applied. Also a comparison has been made with the same number of patients 1n which autologous fibrin adhesive was not used, having the same pathology. Autologous fibrin adhesive was found to prevent graft sliding 1n myringoplasties, to attain the stable montage of graft ossicles in type tympanoplasties, and to prevent the depression of the graft used 1n the reconstruction of the posterior-superior wall of the meatus acoustlcus externus in EPM + tympanoplasty. It has been observed that autologous fibrin adhesive was Increased the post - operative functional success 1n middle ear microsurgery, and 1t has been proved that post - operative hearing gain has Increased 15 dB, when compared to the control group, especially in type I and type II tympanoplasties. 85