Nesnelerin internetini kullanarak üç fazlı asenkron motorun gerçek zamanlı izlenmesi ve denetimi
Design of a real-time monitoring and controlling system for three phase induction motor using internet of things (iOT)
  1. Tez No: 605996
  2. Yazar: ALI HUSEIN BENHUSEIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED FATİH KILIÇASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İnternet veya insanların interneti dünya genelinde milyonlarca insanın, bilgisayarın, cep telefonunun birbirine bağlanmasına ve veri alışverişinde bulunmasına imkan sağlar. Son yıllarda Nesnelerin İnterneti (Nİ, İng. Internet of Things-IOT) olarak adlandırılan yeni bir teknoloji ortaya çıkmıştır. Nİ, belirli görevlerin yerine getirilmesi amacıyla birbirine internet üzerinden bağlı olan, veri iletimi veya veri alışverişinde bulunan fiziksel nesnelerden oluşur. Pek çok endüstriyel uygulamada yer alan önemli unsurlardan biri üç fazlı asenkron motor kullanımıdır. Daha iyi bir performans elde etmek amacıyla bu motorun kullanım endeksinin hesaplanabilmesi için, yine aynı motora ait parametrelerin analizi, izlenmesi ve kontrolünün sağlanması gereklidir, bu ayrıca olası hataların ve arızaların erken tespitini sağlayacaktır. Her ne kadar üretim süreçlerinde asenkron motorlarının gerçek zamanlı izlenmesi ve kontrolü için kullanılabilecek pek çok farklı çözüm olsa da, bu çözümlerin çoğu sınırlı veya küçük bir alanda lokal bir izleme sunmaktadır. Önerdiğimiz metotta, dünyanın her yerinden web uygulamaları ve Nİ ile online izleme ve kontrol çözümleri, gelişen teknolojiyle beraber mümkün hale gelmiştir. Nİ'nin ve web uygulamalarının bu şekilde kullanımı, izleme ve kontrol süreçlerinin etkinliğini ve verimliliğini arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
The normal internet called internet of people which connects millions of people, computers and mobile phones allowing them to exchange data around the world. At recent years, a new technology came out which is the Internet of Things (IOT). IOT consists of physical objects that are connected to each other using internet allowing them to send, receive and exchange data between them to perform some task. One of the important elements in most of industrial applications is the use of three phase induction motors. Analysis, monitoring and controlling of parameters of motors is much essential to find out utilization index of the motor for better performance, and it can help avoid any faults early. Although there are many solutions that are used for real time monitoring and controlling the induction motors in manufacturing process, most of them monitor in local or limited in small area. In proposed method, using IOT and web applications for on-line monitoring and controlling solutions from anywhere around the world have become possible with the developing technology. This utilization of IOT and Web applications will increase the efficiency of the monitoring and controlling process.