İş sağlığı ve güvenliğinin çalışanlar tarafından algılanması ve bir lojistik firması uygulaması
Occupational health and safety should be perceived by the staff and that should be applied to the logistic firm
  1. Tez No: 605997
  2. Yazar: YUNUS AKALAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALDUN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İş sağlığı ve güvenliği çalışma alanlarında bulunan tüm bireyler adına oldukça önemlidir. Çalışma alanlarında alınacak iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları bireylerin daha güvende olmalarını amaçlamaktadır. Kendisini çalışma ortamlarında güvende hisseden çalışanlar gerek olumsuz durumlardan etkilenme ve gerekse örgüte olan düşünceleri, performans ve ortaya konulan faaliyetlere olumlu katkı yapabilecektir. Çalışma alanlarında bakıldığında inşaat, sanayi, sağlık olmak üzere birçok sektörün faaliyet gösterdiği görülmekle birlikte bu sektörlerden birisi de lojistik sektörüdür. Lojistik sektöründe çalışanların iş güvenliğinin karşı duydukları algının kendileri için ne kadar önemli olduğuna dair algılarının değişiminin belirlenmesi amacı ile yapılan bu çalışmada anket yöntemi kullanılmıştır. Örnek olarak seçilen bir lojistik işletmesinde çalışmakta olan 355 çalışana yapılan anket araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. İşletmede çalışan personellerin bedensel, ruhsal ve sosyal yönünden iyi olan,örnekleme giren ve anketleri kabul edilen 322 personele uygulanan anket formundan elde edilen verilerin istatistik analizi, SPSS (Statistical PackageforSocialSciences) 23.0 istatistik programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İlk olarak normallik testi uygulanmış ve test sonucunda normal bir dağılım gösterdiği sonucu ortaya çıkmıştır. İş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alındığı iş yerlerinde çalışanlara yönelik olarak alınan önlemler ile çalışanların iş güvenliği konusunda algılarında değişimlerin olumlu olarak değiştiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational healt handsafety is very important on behalf of all individuals in the workplace. Occupational healt hand safety practices to be taken in the study areas aim to make individuals safer. Employees who feel safe in their work environments will be able to be affected by negative situations and make positive contributions to their thoughts, performance and activities. When we look at the study areas, it is seen that many sectors such as construction, industry and health are active, but one of these sectors is the logistics sector. The survey method was used to determine the change in the perceptions of employees about how important the perception of occupational safety is for them. The sample of the study consists of 355 employees working in a selected logistics company. Statistical analysis of the data obtained from the questionnaire form applied to 322 personnel whose physical, mentaland social aspects of the personnel working in the enterprise were included in the sample and whose questionnaires were accepted, was performedusing SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 23.0 statistical program. Firstly, the normality test was appliedand it was found that the test result showed a normal distribution. It has been concluded that with the measures taken forth eemployees in the work places where occupational health and safety measures are taken, the changes in employees' perceptions about occupational safety have changed positively.