Fiyat dışı unsurların da dikkate alındığı yapım işleri ihalelerinde en avantajlı teklifin belirlenmesi ve bir uygulama
Determination of the most advantageous offer in construction works tenders where non-price elements are also taken into consideration and an application
  1. Tez No: 606011
  2. Yazar: UĞUR TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kamu İhale Kanununda en avantajlı teklif seçiminde fiyat dışı unsurların da dikkate alınması imkânı bulunmaktadır. Teklif seçiminde fiyat dışı unsurların dikkate alınması yöntemi daha çok mal alımları ile yüksek değerde mühendislik sistemi veya proje hizmeti alımlarında uygulanmaktadır. Bu tür alımlarda uygulama esasları net olarak belirlenmiş değildir. Bu konuda satınalma yapan idareler yetkili gösterilmiştir. Uygulama esaslarının net olarak belirlenmemiş olması, satınalma yapan idarelerin, fiyat dışı unsurları belirlemekten ve fiyat dışı unsurlarla birlikte teklif değerlendirmede yöntem oluşturmaktan kaçınmalarına sebep olabilmektedir. Bu çalışma, özellikle yapım işleri ihaleleri için fiyat dışı unsurların belirlenmesine ve bu unsurların da dikkate alınarak en avantajlı teklifin seçimine yardımcı olmak amacındadır.
Özet (Çeviri)
In Turkish Public Procurement Law, it is possible to consider non-price elements in the selection of the most advantageous tenders. The method of taking into consideration the non-price elements in the selection of the bids is mostly applied in the procurement of goods and high value engineering or project service procurement. The application principles for such purchases are not clearly defined. The procurement administrations are authorized in this regard. The fact that the principles of implementation are not clearly defined may cause the procurement administrations to refrain from idedtifying non-price elements on forming a method of bid evaluation together with non-price elements. This study aims to help determine non-price element and select the most advantageous bid with takes into consideration these attributes especially for construction works tenders.