Göz kırpmalarını metne dönüştüren giyilebilir elektronik gözlük tasarımı
Wearable electronic goggles design that converts blinkers to text
  1. Tez No: 606015
  2. Yazar: UĞUR DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ERDİNÇ KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
LS ve ALS, beyin ve spinal kordun üst ve alt motor nöronlarında dejenerasyonla karakterize ilerleyici bir hastalıktır. Bu hastalığın yüksek seviyede görülen durumlarında hasta nefes alma ve göz kırpması dışında hiçbir kas hareketliliğine sahip değildir. Bu durum hem hastanın ihtiyaçlarını karşılamada hem de hastaya refakat eden kişinin işlerini çok zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada LS ve ALS gibi yüksek dereceli felçlilik durumu görülen hastalar için giyilebilir elektronik bir gözlük tasarlanmış ve sistemin performansı değerlendirilmiştir. Sistem mikrodenetleyicili bir merkezi kontrol ünitesine sahip olup göz kırpması hareketlerini algılamak amacıyla iki adet kızılötesi (IR) algılayıcı barındırmaktadır. Algılanan göz kırpması hareketlerini harfe ve metine dönüştüren özel bir yazılım algoritması tasarlanmış olup sistemin başarısı hem sağlıklı hem de ALS hastası kişiler üzerinde test edilmiştir. Böylece bütün kas becerilerini ve bununla beraber bütün iletişim yeteneklerini kaybeden LS ve ALS hastalarının giyilebilir elektronik bir gözlük yardımı ile iletişim yeteneklerini geri kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
LS and ALS is a progressive disease characterized by degeneration of the upper and lower motor neurons of the brain and spinal cord. In the high levels of this disease, the patient has no muscle activity other than breathing and blinking. This makes it very difficult to meet the needs of the patient as well as the attendant's work. In this study, a wearable electronic goggle was designed for patients with high grade paralysis such as LS and ALS and the performance of the system was evaluated. The system has a central control unit with microcontroller and has two infrared (IR) sensors to detect blink movements. A special software algorithm has been designed to convert perceived blink movements into letters and text, and the success of the system has been tested on both healthy and ALS patients. Thus, LS and ALS patients who lost all their muscle skills and all their communication skills, were restored with the help of a wearable electronic glasses.