Mehmet Kemal Pilavoğlu'nun hayatı, eserleri ve tasavvufi görüşleri
Mehmet Kemal Pilavoğlu's life, works and sufism views
  1. Tez No: 606023
  2. Yazar: ABDUKADYR ABDIKAMIT UULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bazı ülkeler, geçmiş tarihiyle günümüzde önemli anılara sahiptir. Tarihi süreç içerisinde sahip olduğu anılar diğer ülke ve kentlere yansımaktadır. 1763 yılından 1815 yılına kadar diğer ülkelerde sömürgelerini sürdüren Fransa 1815 yılında Viyana Kongresinde sömürgelerinin büyük bölümünü İngiltere'ye kaptırdı. Sömürgelerini İngiltere'ye kaptıran Fransa, XVI. y. yıldan 1830'a kadar Osmanlı Devleti'nin yönetiminde olan Cezayir'i XIX. y. yılda parçalanması sebebiyle sömürmek için hedefi haline getirmiştir. Araştırmakta olduğumuz Tîcâniyye tarikatı, Cezayir'in işgalinden kısa bir süre önce Afrika'da kurulmuştur. Tîcâniyye tarikatının ortaya çıkış sebeplerinden biri de Fransa sömürgesidir. Tîcâniyye tarikatı Afrika'da 1782 yılında Ahmed et-Tîcâni tarafından kurulduktan sonra ağırlıklı olarak Fas'a yayılmıştır. Daha sonra tarikatın son şeyhi olarak bilinen ve araştırmakta olduğumuz Mehmet Kemal Pilavoğlu tarafından 1931 yılında Türkiye'ye yayılmıştır. Araştırmakta olduğumuz tezimizin birinci bölümünde Tîcâniyye tarikatının ortaya çıkışı ve bazı esaslarından bahsedilmiştir. Tezimizin ikinci bölümünde Tîcâniyye tarikatının son şeyhi olarak bilinen Mehmet Kemal Pilavoğlu'nun hayatı, eserleri ve tasavvufî görüşleri bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
Some countries have important memories with their past history. In the historical process, his memories are reflected in other countries and cities. France, which continued its colonies in other countries from 1763 to 1815, lost most of its colonies to England in 1815 at the Vienna Congress. The sect of Tîcaniyye, which we are investigating, was established in Africa shortly before the occupation of Algeria. One of the reasons for the emergence of the Ticaniyye sect was the French colony. The sect was founded in 1782 by Ahmed et-Ticani in Africa and spread mainly to Morocco. Then Mehmet Kemal Pilavoglu has spread to Turkey in 1931, known as the sheik and whom we investigated. In the first part of the thesis the emergence and some of the works of the sect of Ticaniyye are mentioned. In the second part of our thesis, the life, works and mystical views of Mehmet Kemal Pilavoglu, who is known as the last sheik of Ticaniyye sect, are mentioned.