Bezdirinin örgütsel bağlılığa etkisinde etik liderliğin rolü
The effect of mobbing on organizational commitment: Moderating role of ethical leadership
- Tez No: 606024
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüz iş dünyasında, hızla artan rekabet ve küreselleşmenin de etkisiyle bezdiri, çalışan bağlılığı ve liderlik davranışları gerek çalışanlar gerekse kurumlar için oldukça önemli bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmada çalışanların iş yerindeki bezdiri algılarının örgütsel bağlılıklarındaki etkisinde etik liderliğin rolünün varlığı ve derecesinin saptanması amaçlanmıştır. Bu amaçla İstanbul'da faaliyet göstermekte olan üst segment bir otomotiv şirketi çalışanları arasında anket yapılmış olup, 160 adet anket toplanarak çalışma tamamlanmıştır. Araştırmanın veri toplama ve değerlendirme süreçlerinde nicel yönteme başvurulmuştur. Araştırmanın verileri çalışma grubunda yer alan çalışanlarla yüz yüze görüşme gerçekleştirilerek anket ifadeleri ile toplanmıştır. Anket bölümü toplamda 4 (dört) bölümden oluşmaktadır:“Kişisel Bilgiler Formu ”,“Leymann Psikolojik Terör Envanteri”,“Üç Bileşenli Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ve“Etik Liderlik Ölçeği”. Araştırmanın sonucunda toplanan verilerin değerlendirilmesi IBM SPSS 20 ile yapılmıştır. Sonuç olarak firma çalışanlarının bezdiri algılarının örgütsel bağlılık düzeyi üzerindeki etkisinde etik liderlik algılarının düzenleyici rolünün olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's business world, with the effect of rapidly increasing competition and globalization; mobbing, organizational commitment and leadership behaviours become an important issue for both employees and organizations. The aim of this study was to determine the presence and degree of the moderation effect of ethical leadership perceptions on the organizational commitment of employees' perceptions of mobbing in the workplace. Regarding this aim, the study is carried out in a luxury segment automative company which is located in Istanbul. Sample group is 160 employees of this company. Quantitative method was used in data collection and evaluation processes. The data of the study was collected through face to face interviews with the employees in the study group. The questionnaire consists of 4 (four) sections: Personal Information Form, Leymann Psychological Terror Inventory, Three Component Organizational Commitment Scale and Ethical Leadership Scale. The data collected at the end of the research was evaluated with IBM SPSS 20. As a result, it has been found that ethical leadership perceptions have moderation role in the effect of mobbing perceptions of company employees on their organizational commitment levels.