The impact of the European Union membership on central and Eastern European countries: Human rights in Poland
Avrupa Birliği üyeliğinin Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri üzerindeki etkisi: Polonya'da insan hakları
- Tez No: 606055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
2004 genişlemesi ile birlikte, Avrupa Birliği'nde üye ülke sayısı 15'ten 25'e çıkmıştır. AB'nin önceki genişlemelerinin yanı sıra, beşinci genişleme AB'nin sınırlarının genişlemesi ve Birliğe katılan ülkelerin sosyal, kültürel ve ekonomik yapıları açısından diğerlerinden farklı olmuştur çünkü yeni katılan ülkeler komünist yönetim tarzından henüz kurtulmuş olan ülkelerdir ve AB'ye üyelik süreci ile kendilerini iyileştirmeye çalışmaktadırlar. Bu süreçte, demokrasinin ve insan haklarının önemi artmaya başlamış ve yeni gelen on ülke AB'ye adapte olmaya çalışmışlardır. Bu tezde, bu ülkelerin şimdiye kadar nasıl yol kat ettiği ve AB'nin demokrasi ve insan hakları açısından bu ülkeleri nasıl geliştirdiği incelenmektedir. Ayrıca, katılımlarının başarılı olup olmadığına dair ülke analizinden de bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
Within the enlargement of 2004, the number of member states increased from 15 to 25 in the European Union. Unlike the previous enlargements of the EU, the fifth enlargement is different in terms of the widening borders of the European Union and the changing social, cultural and economic structures of the new member states as they formerly had been communist regimes and were going through a transition period parallel through their accession process to the EU. In this process, the importance of democracy and human rights had increased and these ten new members had gone through various changes to adapt to the Union. In this thesis, I will analyze this process closely and discuss the impact of the EU membership in their understanding on human rights by focusing on the case of Poland.