Kırgızistan'ın Avrasya Ekonomik Birliğine üyeliğinin ekonomisine ve dış ilişkilerine etkisi
The impact of Kyrgyzstan's membership of the Eurasian Economic Union on its economy and foreign relations
- Tez No: 1009412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAKİR ÇOTAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Kırgızistan'ın 2015-2025 yılları arasındaki Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) üyeliğini, ekonomi ve dış politikaya etkileri açısından çok boyutlu bir perspektifle incelemektedir. Çalışmanın temel iddiası, bu üyeliğin sadece ekonomik bir tercih değil, bölgesel jeopolitik dengelerin ve yapısal bağımlılıkların bir sonucu olarak ortaya çıkan stratejik ve zorunlu bir karar olduğudur. Tezin kapsamlı özeti şu ana başlıklar altında toplanabilir: Ekonomik Etkiler: Üyeliğin en somut kazanımı, Rusya'daki Kırgız işçi göçmenlerin statüsünde sağlanan iyileşmeler ve Rus-Kırgız Kalkınma Fonu (RKDF) aracılığıyla sağlanan finansal desteklerdir. Ancak bu süreçte, Çin'den gelen ucuz malların BDT ülkelerine satışına dayanan geleneksel“yeniden ihracat”modeli çökmüş, bu durum Dordoy ve Kara-Suu gibi pazarlarda ciddi ekonomik kayıplara yol açmıştır. Ayrıca üyelik, tüketim mallarında fiyat artışını ve Rusya/Kazakistan ekonomilerine olan yapısal bağımlılığı artırmıştır. Dış Politika ve Egemenlik: AEB üyeliği, Kırgızistan'ın bağımsız hareket alanını daraltmış ve dış politikasında Rusya yönelimini yapısal düzeyde güçlendirmiştir. Buna rağmen Kırgızistan; Çin, Türkiye ve Avrupa Birliği ile ilişkilerini canlı tutarak sınırlı da olsa“çok vektörlü”bir denge politikası izlemeye devam etmektedir. Özellikle Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) ve Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) içindeki aktif rolü bu stratejik denge arayışının bir göstergesidir. Sosyo-Kültürel Boyut: Artan işçi göçü, GSYİH'yi desteklese de parçalanmış aile yapıları ve“beyin göçü”gibi ağır sosyal maliyetler yaratmaktadır. Kültürel alanda ise Rusçanın hakimiyetinin sürmesi ve“ortak Avrasya kimliği”teşvikiyle Kırgız dil ve kültürünün kamusal ağırlığının azalması söz konusudur. Teorik Çerçeve: Tez, mevcut entegrasyon teorilerinin (neofonksiyonalizm ve hükümetlerarasıcılık) Sovyet sonrası coğrafyadaki güç asimetrisini açıklamakta yetersiz kaldığını savunmaktadır. Bölgedeki dinamikleri kavramak için en gerçekçi çerçevenin asimetrik bağımlılık ve hegemonya perspektifi olduğu belirtilmektedir. Sonuç olarak AEB üyeliği, Kırgızistan için“iki tarafı keskin bir bıçak”olarak nitelendirilmektedir. Üyeliğin olumsuz etkilerini minimize etmek için ekonomik çeşitlendirme, katma değerli üretim ve kurumsal reformların hayata geçirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Kyrgyzstan's membership of the Eurasian Economic Union (EAEU) between 2015 and 2025 from a multi-dimensional perspective, focusing on its impacts on the economy and foreign policy. The central argument of the study is that this membership is not merely an economic choice, but a strategic and necessary decision arising from regional geopolitical balances and structural dependencies. A comprehensive summary of the thesis can be organised under the following main headings: Economic Impacts: The most tangible benefits of membership include improvements in the status of Kyrgyz migrant workers in Russia and financial support provided through the Russian-Kyrgyz Development Fund (RKDF). However, during this process, the traditional 're-export' model, which relied on the sale of cheap goods from China to CIS countries, has collapsed, leading to significant economic losses in markets such as Dordoy and Kara-Suu. Furthermore, membership has led to price increases for consumer goods and has heightened structural dependence on the Russian and Kazakh economies. Foreign Policy and Sovereignty: Eurasian Economic Union (EAEU) membership has narrowed Kyrgyzstan's scope for independent action and structurally reinforced its orientation towards Russia in foreign policy. Nevertheless, Kyrgyzstan continues to pursue a 'multi-vector' balancing policy, albeit limited, by maintaining active relations with China, Turkey and the European Union. In particular, its active role within the Organisation of Turkic States (OTS) and the Shanghai Cooperation Organisation (SCO) is an indication of this strategic quest for balance. Socio-Cultural Dimension: Whilst increased labour migration supports GDP, it also creates significant social costs such as fragmented family structures and 'brain drain'. In the cultural sphere, the continued dominance of Russian and the promotion of a 'shared Eurasian identity' have led to a decline in the public prominence of the Kyrgyz language. Theoretical Framework: The thesis argues that existing integration theories (neo-functionalism and intergovernmentalism) fall short in explaining the power asymmetry within the post-Soviet landscape. It is stated that the most realistic framework for understanding the dynamics in the region is the perspective of asymmetric dependency and hegemony. Consequently, Eurasian Economic Union (EAEU) membership is characterised as a 'double-edged sword' for Kyrgyzstan. To minimise the negative effects of membership, the implementation of economic diversification, value-added production and institutional reforms is recommended.