Sûre çerçeveli konulu tefsîr bağlamında Zümer sûresi örneği
Zümer soorah in the context of Soorah Based- themed tafsir
- Tez No: 606061
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Kur'ân indiği dönemden itibaren Hz. Peygamber tarafından tefsîr edilmeye başlanmış, daha sonra sahabe ve tabiûnla devam eden bu tefsîr faaliyetleri her geçen gün gelişmiş ve son olarak ihtisaslaşma dönemi olan asrımızda bu alanda birçok müstakil çalışmalar verilmiştir. Bu bakımdan ilk dönemlerde daha çok filoloji ağırlıklı tefsîrler, daha sonraları mezhebî tefsîrler ön plandayken, günümüzde ise insanlara Kur'ân'ın mesajını daha derli toplu verme maksadıyla konulu tefsîr çalışmaları ön plana çıkmıştır. Biz de bu çalışmamızda bu metodun ikinci çeşidi olan sûre bütünlüğüne münhasır konulu tefsîre bir örnek olması maksadıyla içerisinde birçok inanç, ahlak, ahiret konuları barındıran ve Mekke döneminde nazil olmuş olan Zümer sûresini ele aldık.“Sûre Çerçeveli Konulu Tefsîr Bağlamında Zümer Sûresi Örneği”adlı bu çalışmamızda klasik-modern tefsîr kitaplarına ve konulu tefsîr alanında yazılmış eserlere müracaat ettik. Bu çalışma neticesinde tevhîd, vahiy ve ahiret gibi itikadî mevzular arasında önemli bir bağın ve ilişkinin olduğu sonucuna vardık. Çalışmamızın giriş bölümünde, konunun teorik kısmı olan konulu tefsîr metodunun ne demek olduğuna, doğuşuna, gelişmesine ve çeşitlerine, birinci bölümde Zümer sûresinin genel muhtevasına, münasebetine, faziletine, üslubuna, sebeb-i nüzulüne, sanatlarına, ikinci bölümde ise, sûrenin muhteva tahlillerine ve ayetler arasındaki bağlantılarına yer verdik.
Özet (Çeviri)
Since the time of the Qur'an, Hz. The Prophet began to be interpreted by the Prophet, then the companions and the ongoing activities of the tafsir developed with each passing day and finally in the period of specialization in this century began to be given many independent studies in this area. In this respect, in the first periods, mostly philosophical exegesis and later sectarian exegesis were in the forefront, and today, exegesis studies on the purpose of giving the message of the Qur'an to people more prominently came to the fore. In this study, in order to be an example of the exegesis of surah integrity which is the second kind of this method, we examined surah al-Zumar, which has been subject to many beliefs, morals and the Hereafter. During our study titled Zümer Surah Sample in the Context of Surrogate Framed with Surah Kon, we applied to classical-modern tafsir books and works written in the field of tafsir. As a result of this study, we concluded that there is an important link and relationship between the mythical subjects such as monotheism, revelation and the Hereafter. In the introductory part of our study, what is the theoretical part of the subject, the exegesis method, the genesis, development and varieties, in the first part of the general content of the Sumerian surah, relationship, virtue, style, reason-i nüzul, arts, the second part, the suray We have included.