Ticaret siciline tescil ve ilanın üçüncü kişilere etkisi
The registration and announcement of trade register effect on the third persons
  1. Tez No: 606082
  2. Yazar: ZEYNEP GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK NARBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Hazırlanan bu çalışmada 01.07.2012 tarihinde yürürlüğe girmiş olan 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde ticaret siciline tescilin üçüncü kişiler açısından hukuki sonuçları incelenmiştir. Bu bağlamda ticaret siciline tescil ve ilanın üçüncü kişiler açısından anlam, içerik ve niteliği ile teorik temelleri açıklanmış ve aynı zamanda ticaret siciline tescil ve ilanın üçüncü kişiler açısından anlamlandırılması ve uygulanması ayrıntılarıyla incelenmiştir. Ticaret siciline tescil ve ilanın üçüncü kişiler üzerindeki etkisinin doktrin ve içtihatlardaki farklı görünümü açıklığa kavuşturulmaya çalışılmış; tüm bunlar yapılırken varılan sonuçlar öğretideki farklı görüşlere ve mümkün olduğu kadar yargı kararlarına yer verilerek somutlaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our this study as a basis was taken the legal effects in terms of third parties of registration and publication in the commercial registry which regulated in Article 36 of the Turkish Commercial Code No: 6102. In this context the meaning, content and characteristics as well as the theoretical foundations were explained and also the interpretation and implementation, in the judicial case law, of the registration and publication in the commercial registry with regards to third parties were examined in detail. The different appearance, in the doctrine and judicial case law, of the effect on third parties of registration and publication in the commercial registry was clarified. While all of these was done, the subject was examined by including the different views in the doctrine and, as far as possible, the judgments.