Büyük açıklıklı ahşap ve betonarme yapıların mimari ve strüktürel açıdan karşılaştırılması
Architectural and structural comparison of large span wood and reinforced concrete structures
- Tez No: 606105
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRİN ŞAHİN DİRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
İnsanoğlu ilk çağlardan beri; büyük açıklıkları geçme çabası içerisinde olmuştur. Günümüzde teknolojik gelişmelerle beraber yapıların fonksiyonları gereği büyük açıklık geçme ihiyacı giderek artmaktadır. Çalışmada tasarımcılar için uygun malzeme ve strüktür ile sürdürülebilir, fonksiyonel büyük açıklıklı yapıların oluşmasını sağlayacak örnek strüktürleri, sistemleri ve bilgileri içeren bir kaynak oluşturulması hedeflenmektedir.TÜRLERİNİN Beş ana bölümden oluşan bu çalışmada; tezin amacı, kapsamı ve yöntemini birinci bölümde yer almaktadır. İkinci bölümde; büyük açıklık kavramı, tarihsel süreçte büyük açıklıklı yapıların geçirdiği değişim ve gelişimler örnekler üzerinden aktarılmıştır. Üçüncü bölümde; ahşap (özellikle TTA) ve betonarmenin malzeme özellikleri anlatılmıştır. Çubuk ve yüzeysel taşıyıcı sistemler genel olarak ele alınmış, ahşap ve betonarme strüktürler teorik olarak tanıtılmıştır. Konu başlığı gereği, sistemler büyük açıklıklı üst örtü strüktürleri çerçevesinde incelenmiştir. Türkiye ve dünyadaki ahşap ve betonarme büyük açıklıklı üst örtü sistemlerinin kullanıldığı yapı örnekleri dördüncü bölümde incelenmektedir. Ele alınan örnekler, üst örtü sistem şekli, yapı alanı/boyutları, geçilen açıklıklar, çatı konstrüksiyon kalınlığı, yapı yüksekliği, düşey taşıyıcı boyutları, üst örtü ek fonksiyonu, üst örtü katmanları ve ek bilgiler (yapım süresi) doğrultusunda karşılaştırılmaktadır. Sonuç bölümünde; üst örtü strüktürlerinin kurgulanmasında dikkat edilmesi gereken kriterlere ve tasarım-uygulama süreçlerindeki uygun malzeme/sistem seçim önerilerine araştırma kapsamında edinilen teorik bilgiler ve incelenen örnekler doğrultusunda yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the first ages of human beings; has attempted to overcome large openings. Nowadays, with the technological developments, the necessity of passing the large span due to the functions of the buildings is gradually increasing. It is aimed to create a resource containing suitable structures, systems and information for the creation of sustainable, functional large span structures with suitable materials and structures for designers. In this study consisting of five main sections; Section 1, the aim, scope and method of the thesis are explained.In the second part; the concept of large open, the changes and developments of the large span structures in the historical process are explained through examples. In the third section; material properties of wood (especially glulam) and reinforced concrete are explained. Bar and plate structural systems are discussed in general and wooden and reinforced concrete structures are theoretically introduced. In accordance with the study title, systems have been examined in the framework of large span systems. Turkey and the world building examples that use wood and large span reinforced concrete structure system is analyzed in the fourth section. The examples discussed are compared in the direction of roof system shape, building area / dimensions, crossed openings, roof construction thickness, building height, vertical carrier dimensions, roof additional function, roof layers and additional information (construction time). In the conclusion section; the criteria to be considered in the design of the roof structures and the appropriate material / system selection suggestions in the design-application processes are given in the direction of the theoretical knowledge obtained and the examples examined.