Üst gastro-intestinal sistem kanaması vak'alarımızın incelenmesi
  1. Tez No: 60617
  2. Yazar: AHMET TAŞTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Bu çalışmada 1979-1985 yılları arasında Hastanemiz 3. Dahiliye Kliniğinde yatarak tedavi gören 100 üst gastro intestinal sistem kanama vak ası cinsiyet, yaş, etyolojik etken ve hastalık türü yönünden incelenmiştir. Bu tür kanana- lar kliniklerimizde oldukça sık görülmektedir ve güncel bir konu olmaya devam etmektedir. Çalışmamızda erkek/kadın oranı 2.9/1 olarak bulundu. Vak'alarm % 77'sinde peptik ülser, % 2'sinde" peptik ülser+ gastrit, % 5'inde eroziv gastrit, % l'inde gas tro-duodenit, % 4'ünde özofagus varisi, % 3'ünde az.görülen nedenler sap tandı, % 8'inde ise kanama nedeni bulunamadı. Hastalarımızın % 29'unda kanama Aspirin veya başka bir analjezik alındıktan sonra meydana gelmiştir. Vak'ala rm % 77'sinde ülser anemnezi mevcuttur. Genel mortalite % 5 olarak bulunmuş olup, yaş arttık ça ölüm oranı artmaktadır. Bunda yaşlılarda art er iosklerot ik kan damarlarının zayıf büzüşmesi ve yaşlılığa bağlı genel vücut direncinin azalmasının rolü vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study 100 cases with bleeding from upper gastrointestinal tract that were hospitalized between 1979- 1985 at the 3 rd Medical Clinic were investigated from the point of view sex, age and the major causes.. Gastrointestinal haemorrhages are seen frequently and keep on as a current medical problem. Male to female ratio was found 2.9/1 in our study. Peptic ulcer was found in 77 percent of the cases. Peptic ul cer with gastritis in 2 percent, errosive gastritis in 5 per cent, gas troduodenit is in 1 percent, oesophageal varices in 4 percent and infrequent causes in 3 percent. The reason of bleeding couldn't be found in 8 percent of the cases. In 29 percent of our patients, the bleeding occured after taking Aspirin or other analgesics. In 77 percent of the cases have ulcer history. Average mortality was found' to be 5 percent and increased with age. This wase due to the poor vasoconstriction because of arteriosclerosis and loss of overall body resistance due to old age.