Bir hız kontrol sisteminin yazılım ve donanım gerçeklemesi
Software and hardware implementation of a speed control system
- Tez No: 606251
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜM KORUNUR ENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Aşırı hız, karayolu güvenliğini tehlikeye sokan, kazalara, yaralanmalara, kamu malının zarar görmesine ve hatta ölümlere neden olan önemli güvenlik kaygılarından biridir. Bu nedenle, aşırı hızın önlenmesi ve bununla mücadele edilmesi için yetkililerin gerekli önlemleri alması ve kontrolleri yapması oldukça önemlidir. Bu tez çalışmasında, MATLAB, Localhost, MySQL, XAMPP, Arduino Uno ve ultrasonik sensör kullanılarak bir prototip hız kontrol sistemi tasarlanmıştır. Bu sistem, araç hızını belirleme ve plaka tanıma olmak üzere iki temel bölümden oluşmaktadır. Sistem, ambulans gibi geçiş üstünlüğü olan araçları belirleyerek eğer görevli ise hız ihlali yapması durumunda bile ceza muafiyeti sağlama özelliğine sahiptir. Sistem ayrıca, hız sınırını aşmak üzere olan sürücülere doğrudan ve otomatik olarak bir mesaj göndererek uyaracak şekilde tasarlanmıştır. Hız limitinin aşılması durumunda sistem araç ve araç plakasının fotoğrafını çekerek, bu fotoğraf ile araca ve ihlale ilişkin ayrıntılı bilgiler de gerektiğinde yetkililere sunulmak üzere kanıt olarak kayıt altına almaktadır. Sistemin başarımı farklı senaryolar altında test edilerek belirlenmiştir. Sonuçlardan, sistemin ceza muafiyeti olan ve geçiş üstünlüğü olan araçları ve plakalarını yüksek doğrulukla belirlediği, belirlenen plakaları veri tabanında kayıtlı olanlarla doğru bir biçimde karşılaştırabildiği görülmüştür. Tasarlanan prototip hız kontrol sisteminin kullanılması ile hız tespiti sensörler aracılığıyla kolay ve ucuz bir şekilde yapılabilir. Bu nedenle bu sistem programlama ve elektronik öğrencileri için temel eğitim seti olarak, ayrıca okullarda, kampüslerde veya sitelerde hız izleme sistemi olarak da kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Road safety is a concern of all authorities. One of the most important safety concerns is excessive speed which results in accidents, injuries, and death annually, as well as damage in public property. Therefore, the imposition of automatic speed is essential and important in the municipality's arsenal to prevent and combat excessive speed. In this thesis, a prototype speed control system is designed by using MATLAB, Localhost, MySQL, XAMPP, Arduino Uno and Ultrasonic Sensor. This system has the ability to determine the speed of the vehicles using an ultrasonic sensor, exclude ambulances from maximum speed limitations, given immunity to any car required according to their license plate. Therefore provide security and safety by having the ability to track cars. The system also has the ability to warn the drivers who may exceed the speed limit by sending a message directly and automatically. If the vehicle exceeds the predefined speed, the system will take a digital image of the vehicle and the license plate. The image taken will be presented as a guide to the competent authorities as evidence of the speed violation. In order to test the performance of the designed system several tests were performed for different scenarios. It is seen from the results that the systems were able to distinguish the cars whether they have immunity or not, and the license plates of the vehicles were determined with high accuracy. License plates of the cars were compared with the ones in the database to determine the ones with speed limit exemptions. By using this prototype speed control system, speed monitoring can be done through sensors, in easy and cheaper way. Therefore the system can be used as basic teaching set for programming and electronic students, and also as a speed monitoring kit in schools, campuses or sites.