Bitkisel ilaçlamada optimize edilmiş geometride sprey karakteristiklerinin belirlenmesi
Determination of spray characteristics with optimized geometry in herbal pesticide
  1. Tez No: 606267
  2. Yazar: YUNUS ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALTUĞ KARABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tarım küresel bazda gelişmekte olan büyük ve ciddi bir sektördür. Tarımda önemli bir diğer başlık ise ilaçlamadır. Sprey uygulama teknolojilerinin amaçlarından biri, bitkisel üretimi iyileştirmede zararlı seviyesini azaltmak için doğru zamanda doğru uygulama ile doğru miktarda pestisit kullanılmasıdır. Bunun için kullanılan nozulun atomizasyon karakteristiklerini ve bu karakteristiklere etki eden faktörlerin iyi bir şekilde saptanması gereklidir. Bu çalışmada, klasik ilaçlama ünitelerinde bulunan ve tekli olarak karşıdan atomizasyon sağlayan konik atomizerin akış parametrelerinin damlacık çapı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaca yönelik, sistemde sabit ilaçlama hızı ve spreyleme açısı için; üç farklı nozul-yüzey mesafesi (70cm,85cm,100cm), üç farklı çalışma basıncı (6bar, 8bar, 10 bar) ve üç farklı nozul çapı (0,85mm, 1,10mm, 1,50mm) akış parametreleri olarak belirlenmiştir. Deneyler herhangi bir hata olasılığı dikkate alınarak farklı zamanlarda çift tekrarlı olarak yapılmış ve deneyler sonucu suya duyarlı kağıt üzerinde elde edilen görüntüler işlenerek hacimsel çap ve homojenlik değerleri elde edilmiştir. Elde edilen değerlere parametrelerin etkisini inceleyebilmek için grafikler çizilerek yorumlanmıştır. Genel olarak, aynı nozul çapı ve spreyleme mesafesinde; atomizasyon basıncı artarken karakteristik damla çapları küçülmüş ve homojenite katsayısı iyileşmiştir. Aynı spreyleme basıncı ve spreyleme mesafesi için nozul çapları karşılaştırıldığında; nozul çapı arttıkça damlacık çapının arttığı ve homojenite değerinin kötüleştiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Agriculture is a large and serious sector developing on a global basis. Another important topic in agriculture is disinfection. One of the objectives of spray application technologies is to use the right amount of pesticides at the right time and the right amount of pesticides to reduce the level of pests in improving crop production. For this, it is necessary to determine the atomization characteristics of the nozzle used and the factors affecting these characteristics. In this study, the effects of flow parameters of drop cone atomizer on droplet diameter of single conical atomizer in conventional spraying units were investigated. For this purpose, for constant spraying speed and spraying angle in the system; three different nozzle-surface distances (70cm, 85cm, 100cm), three different working pressure (6bar, 8bar, 10bar) and three different nozzle diameters (0.85mm, 1.10mm, 1.50mm) were determined as flow parameters. The experiments were carried out in duplicate at different times considering the possibility of any error, and the results obtained on the water sensitive paper were processed and the volumetric diameter and homogeneity values were obtained. In order to examine the effect of the parameters on the obtained values, graphs were drawn and interpreted. In general, the same nozzle diameter and spray distance; As the atomization pressure increased, the characteristic drop diameters were reduced and the homogeneity coefficient improved. Comparing nozzle diameters for the same spraying pressure and spraying distance; It was observed that the diameter of the droplet increased with increasing nozzle diameter and the homogeneity value deteriorated.