Gazeteci Mehmet Asım Us'un yazılarıyla Türk inkılabı (1923-1938)
Turkish revolution in the writings of The Journalist Mehmet Asim Us (1923-1938)
  1. Tez No: 606488
  2. Yazar: ANIL DİNCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmamızla, Osmanlı Devleti'nin son dönemine ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu ile sonraki dönemlerine bizzat tanıklık etmiş olan Gazeteci Mehmet Asım Us'un, Türk İnkılabına (1923-1938) olan bakışı incelenmiştir. Bu doğrultuda tez hazırlanırken Mehmet Asım Us'un hayatı hakkında bilgi içeren arşiv belgeleri, Vakit ve Kurun gazetelerindeki yazıları ve hatıralarında Türk İnkılabı ile ilgili yazılar ve hatırat-inceleme türünden eserlerden yararlanılmıştır. 1884 yılında günümüzdeki Manisa ilinin Gördes ilçesinde doğan Mehmet Asım Us, ilk tahsilini yine doğduğu ilçede tamamlamış ve ardından eğitimi için İstanbul'a gelmiştir. Orta tahsilini Beşiktaş Askeri Rüştiyesi'nde tamamlayan Asım Us, lise eğitimini Vefa İdadisi'nde tamamladıktan sonra yüksek tahsili için Mülkiye Mektebi'ne girmiştir. Mülkiye'den mezun olduktan sonra Ziraat Bankası'nda Piyango Katibi olan Us, 1910 yılına kadar çeşitli vilayetlerde bürokratik görevlerde bulunmuştur. 1910 yılından itibaren gazeteciliğe Tanin ile adım atan Us,“Dereden Tepeye”ve“Karikatür”başlıklı köşeleriyle tanınmaya başlamıştır. Balkan Savaşı döneminde birtakım sağlık problemleri dolayısıyla yazılarına ara vermek durumunda kalan Asım Us, 1917'de gazeteci Ahmet Emin Yalman ile birlikte Vakit gazetesine ortak olmuş ve bu birliktelik beş sene sürmüştür. 1923 itibariyle ise Vakit gazetesinin tek sahibi haline gelmiştir. Kendisi gibi gazeteci olan kardeşleri Hakkı Tarık Us ve Hasan Rasim Us'u da yanına alarak Vakit gazetesini birlikte çıkarmaya başlamışlar ve böylece bu gazete Us kardeşlerin gazetesi haline gelmiştir. 1927 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'nden Artvin milletvekili olarak seçilen Asım Us, böylece siyasete girmiş ve 1950 yılına kadar milletvekilliği görevini sürdürmüştür. Aynı zamanda Us, milletvekilliği yaptığı dönemde gazeteci kimliğini de muhafaza etmiştir. Demokrat Parti'nin iktidara gelmesiyle siyaseti tamamen bırakıp gazeteciliğine devam eden Asım Us, 1956 tarihinde kardeşi Hakkı Tarık'ın vefatı karşısında derinden sarsılmış ve daha sakin bir hayat yaşamaya başlamıştır. 1967 tarihinde ise en küçük kardeşi Hasan Rasim'in de vefat haberini alan Asım Us, 11 Aralık 1967'de Kadıköy'de meydana gelen bir trafik kazası sonucu beyin kanaması geçirmiş ve 83 yaşında hayatını kaybetmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the attitude of journalist Mehmet Asım Us, witnessed the last period of the Ottoman Empire and the Establishment of the Republic of Turkey, towards the Turkish Revolution (1923-1938) was analyzed. In this direction, archival documents contains information about the life of Mehmet Asım Us, writings in Vakit and Kurun newspapers and memoirs of Turkish Revolution were used. Mehmet Asım Us, who was born in Gördes district of Manisa in 1884, completed his first education in the district where he was born and then came to Istanbul for his education. After completing his secondary education in Beşiktaş Military Middle School, Asım Us entered the Property School for higher education after completing his high school education at Vefa High School. After graduating from Mulkiye, he worked as a Lottery Clerk at Ziraat Bank and served in bureaucratic positions in various provinces until 1910. Starting his career as a journalist with Tanin in 1910, Us began to be known for his columns entitled“From the Creek to the Hill”and“Cartoon”. Asım Us, who had to take a break from his writings due to a number of health problems during the Balkan War, became a partner of journalist Ahmet Emin Yalman in 1917 in Vakit Newspaper and this cooperation lasted five years. He became the sole owner of Vakit Newspaper in 1923. He and his journalist brothers, Hakkı Tarık Us and Hasan Rasim Us, began to publish the Newspaper together. In this way, the newspaper became an Us Brothers' newspaper. In 1927, Asım Us was elected as a deputy of Artvin from Republican People's Party. At the same time, he maintained his journalist identity during his membership of parliament. Asım Us left politics completely and continued journalism when the Democratic Party came to power. In 1956, he was deeply shaken with the death of his brother, Hakkı Tarık, and in the face of the death of his brother Hakkı Tarık and began to live a stagnant life. In 1967, he heard that his younger brother Hasan Rasim has died and in December 11,1967, Asım Us had a brain hemorrhage because of a traffic accident and he died at the age of 83.