Investigation of mechanical, thermal and morphological properties of recycled polypropylene/paddy polymer composite
- Tez No: 606506
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Polimerler, iyi mekanik özellikler, düşük yoğunluklu, oldukça düşük maliyetli ve aynı zamanda işlem kolaylığı gibi değerli özelliklerinden dolayı çeşitli alanlarda en yaygın kullanılan malzemelerdir. 1970 yılından bu yana plastik kullanım beş kat artmıştır. Günlük yaşamı oldukça kolaylaştırılan, çok yönlü, ucuz ve dayanıklı olan plastiklerle birlikte pek çok teknolojik yenilikler meydana gelmiştir. Çok yönlü kullanım sonucunda her yerde bulunan plastiğin ödemesi gereken çevresel bir beden söz konusudur. Plastik atıkları başta gıda ve günlük tüketim ambalajları olmak üzere diğer evsel ve endüstriyel atıklardan meydana gelmektedir. Plastiklerin doğada kendiliklerinden bozunmaları çok uzun bir zaman dilimini kapsamaktadır. Kullanım sonucu ortaya çıkan atıklara en etkili çözüm; plastikleri atıklardan ayırarak geri dönüştürülmesidir. Geri dönüşüm; kaynakların tüketimini ve atık çöp miktarını azaltmak açısından oldukça önemlidir. Plastik atıklarının geri dönüştürülerek yeniden kullanılabilir hale getirilmeleri önemli bir ekonomik kazanım sağlamaktadır. Ayrıca doğal kaynakların korunmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada; geri dönüşümlü polipropilen (PP) ve pirinç kabuğu kompozitinin özelliklerinin iyileştirilmesi hedeflenmiştir. Ayrıca, geri dönüşüm ürünlerinin kullanılarak çevrenin korunmasına katkıda bulunulması da bu çalışmanın amaçları arasındadır. Geri dönüşümlü polipropilen ve pirinç kabuğu malzemeleri homojen bir karışım elde edilmesi için çift vidalı ekstrüderde karıştırılarak granül haline getirilmiştir. Geri dönüşümlü PP içerisine %5, 10, 20, 30 oranlarında pirinç kabuğu katılmıştır. Geri dönüşümlü PP ve pirinç kabuğu arasındaki adhezyonu sağlamak amacıyla uyumlaştırıcı malzeme olarak karışım içerisine %5 oranında maleik anhidrit ile aşılanmış polipropilen kopolimeri (MA-g-PP) ilave edilmiştir. Elde edilen granüller kullanılarak, enjeksiyon makinesinde standartlara uygun ölçü ve şekillerde test numuneleri basılmıştır. Numunelere; çekme, sertlik, darbe, yoğunluk, ergime akış indeksi (MFI), Vicat yumuşama sıcaklığı, HDT-ısıl çarpılma sıcaklığı, nem, aşınma, sürtünme SEM testleri yapılmıştır ve pirinç kabuğunun etkisi gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Polymers are the most widely used materials in various fields due to also valuable properties such as their good mechanical properties, low densities, very low costs and ease of processing. Since 1970, the use of plastics has increased fivefold. There are many technological innovations along with the plastic materials that make life quite easy, are the versatile, inexpensive and durable. As a result of multi-directional use, there is an environmental body that should pay for plastic everywhere. Plastic wastes consist of mainly food and daily consumption packaging and other domestic and industrial wastes. Degradation of plastics in nature in itself includes a very long period of time. The most effective solution to wastes from use is to recycle plastics by separating them from waste. Recycle; is important to reduce the consumption of resources and the amount of waste refuse. In this study, recyclable materials were used to evaluate the waste. Making recyclable plastic by recycling plastics provides a significant economic gain. It also plays an important role in the protection of natural resources. In this study; it is aimed to improve the properties of recycled polypropylene (PP) and rice husk blend. The aim of this study is to contribute to the protection of the environment by using recycling products. Recycled polypropylene and rice husk materials were be granulated by mixing in the twin screw extruder to obtain a homogeneous mixture. 5, 10, 20, 30 percent rice husk were added to recycled PP. In order to ensure adhesion between the recycled PP and the rice husk, 5% of polypropylene copolymer (MA-g-PP) grafted into the mixture with 5% maleic anhydride were added. by using the obtained granules, the test specimens conform to standards were printed in the injection molding machine. The samples; tensile, hardness, impact, density, moisture, abrasion, friction, melt flow index (MFI), Vicat softening temperature, HDT thermal distortion temperature, SEM tests were carried out and the effect of the rice husk was observed.