5, 6, 7. sınıf fen bilimleri dersinde yaşanan öğrenme problemlerinin giderilmesinde eğitsel oyun, okuma-yazma-oyun ve okuma-yazma-uygulama yöntemlerinin etkisinin incelenmesi
Determination the effects of educational game, reading-writing-game and reading-writing-application methods in the elimination of the learning problems in 5th, 6th and 7th grades science course
  1. Tez No: 606574
  2. Yazar: EMRE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 949
Özet
Amaç: Bu araştırmada; öncelikle ortaokul 5-7. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersinde öğrenme problemleri yaşadıkları konuların belirlenmesi ve bu problemlerin giderilmesinde eğitsel oyun (EO), okuma-yazma-oyun (OYO) ve okuma-yazma-uygulama (OYU) yöntemlerinin etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Öğrenme problemlerinin incelendiği ilk bölümde tarama modeli kullanılmıştır. Yöntemlerin öğrenme problemlerinin çözümüne etkisini belirlemek için iç içe karma araştırma deseni kullanılmıştır. İç içe karma desenin NİCEL aşamasında öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu aşamada veriler başarı testleri, fen öğrenimi motivasyon ölçeği, fen bilimleri öğrenme kaygı ölçeği ile toplanmıştır. Desenin nitel aşamasında durum çalışması kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak görüşme, gözlem ve günlük kullanılmıştır. Nicel verilerin analizlerinde betimsel istatistikler ve tek yönlü ANOVA kullanılmıştır. Nitel verilerin analizlerinde içerik analizi kullanılmıştır. Bulgular: 5. sınıf öğrencilerinin en fazla öğrenme problemleri yaşadığı ünite Maddenin Değişimi ünitesi, 6. sınıf öğrencilerinin Dolaşım Sistemi konusu ve Kuvvet ve Hareket ünitesi, 7. sınıf öğrencilerinin Kuvvet ve Enerji ünitesidir. Genel olarak öğrencilerin akademik başarıları, motivasyonları, kaygıları ve bilgilerinin kalıcılığı üzerinde EO yönteminin etkili olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin EO ve OYO yöntemlerinde daha olumlu duygu, düşünce ve tutumlara sahip olduğu ve olumlu davranışları gerçekleştirme sıklığının daha fazla olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin yöntemleri rehberde belirtildiği gibi uyguladıkları belirlenmiştir. Öğretmenlerin EO ve OYO yöntemlerinin öğrenme problemlerini gidermede daha etkili olduğu görüşünde oldukları belirlenmiştir. Sonuç: Sontestler, kalıcılık testi, günlükler, gözlemler ve görüşmelerden elde edilen verilerin sonuçlarına göre 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerinin bilişsel, duyuşsal, psikomotor ve sosyal becerilerinin gelişmesinde EO, OYO ve OYU yöntemleri, 5 ve 7. sınıf düzeyinde yaşanılan öğrenme problemlerinin çözümünde EO yöntemi, 6. sınıf düzeyinde yaşanılan öğrenme problemlerinin çözümünde EO ve OYO yöntemleri programa dayalı öğretime göre daha etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research aimed to determine the subjects in which the 5th, 6th and 7th grade students have learning problems in the science course, and to investigate effects of educational game (EG), reading-writing-game (RWG) and reading-writing-application (RWA) methods to solve these problems. Method: In the first part of the study, the survey research was used. In the second part, which is the effects of methods on the solution of students' learning problems, nested mixed research design is used. The quasi-experimental design with pre-test-posttest control group was used in the QUANTITAVIVE stage of the nested mixed research design. At this stage, the data were collected by achievement tests, science learning motivation scale, and science learning anxiety scale. The case study was used at the qualitative stage of the method. Interviews, observations and diaries were used as data collection tools. Descriptive statistics and one-way ANOVA were used in the analysis of quantitative data. Content analysis was used in the analysis of qualitative data. Findings: The unit that the 5th grade students have the most learning problems is unit of Exchange of Matter, 6th grade students' Circulatory System subject and Force and Motion unit and 7th grade students' unit of Force and Energy. In general, it was determined that EG method is more effective on students' academic achievement, motivations, anxieties and retention of knowledge. It was determined that students have more positive feelings, thoughts and attitudes and the frequency of performing positive behaviors is higher in EG and RWP methods. It was determined that the teachers applied the methods as stated in the Practitioner's Guide. It was determined that teachers' are in the opinion that EG and RWP methods are more effective in terms of eliminating learning problems. Results: According to results of data obtained from posttests, retention tests, diaries, observations and interviews, it can be said EG, RWP and RWA methods in the 5th, 6th and 7th grade students' cognitive, affective, psychomotor and social skills, EG method is more effective in terms of solving learning problems at 5th and 7th grade and EG and RWP methods are more effective in terms of solving learning problems at 6th.