Denizde yük taşımacılığında konteyner kaynaklı zararlardan doğan sorumluluk
Liability arising from container cargo damages in sea transportation
  1. Tez No: 606621
  2. Yazar: BUĞRAHAN BİCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AĞSAKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Hukuk, Ulaşım, Marine, Law, Transportation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Günümüz deniz ticaretinde, artan deniz ticareti hacmi, büyüyen tonajlar ve gittikçe artan konteyner gemileri sebebiyle, konteyner kaynaklı yük ve üçüncü taraflar üzerinde daha fazla zarar meydana gelmektedir. Yük zararları hususunda ayrıntılı istatistikler tutulmaktaysa da, konteynerlerin üçüncü kişilere verdiği zararlar noktasında düzenli ve tutarlı istatistiklere rastlamak güçtür. Dahası, bu durum zarar gören dışındaki diğer taraflarca göz ardı edilmektedir. Bu çalışma ile denizde yük taşıma faaliyetinde taşınan eşyaların içlerinde bulunduğu konteynerlerden kaynaklı zararlara ilişkin hukuki rejim etraflıca incelenecek ve ihtilaflı olan hususlar aydınlatılacaktır. Konteyner kaynaklı yük zararlarına uygulanacak hukuki rejim konusunda gerek ulusal, gerekse uluslararası düzenlemeler mevcuttur ve bu düzenlemeler ışığında taşıma faaliyetinde görev alanların sorumlulukları belirlenebilecektir. Bu noktada konteynerin, özellikle“sorumluluğun sınırlanması”hususunda, ihtilaflı olan niteliğinin açıklanması önem arz etmektedir. Ayrıca, konteynerlerin üçüncü taraflara çarpışma veya temas sonucu verdiği zararlardan kaynaklanan vakalara uygulanacak hukuki rejimin açıklanması gerekmektedir. Konteyner kaynaklı deniz kirliliği zararları ise ayrı olarak, ulusal ve uluslararası mevzuat çerçevesinde incelenecektir. Nihayet, meydana gelen rizikoların, sigorta hukuku çerçevesinde hem tekne, hem yük hem de taraf sorumluluklarına yönelik teminat kapsamı ve şartları, ulusal düzenlemeler ile birlikte uluslararası alanda standart olarak kullanılan genel şartlar ve klozlar ile birlikte açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
In modern maritime trade, increased maritme trade volume, along with growing tonnages and container ships, becomes more container-based loss, damage or delay to cargo and third parties. Even if detailed statistics on load losses are kept, it is difficult to find regular and consistent statistics on the damage of containers to third parties. Moreover, it is ignored by other parties who are out of the claimant/plaintiff. In this study, it will be detailed research of the legal regime which is concerning the loss/damages/delay are caused by the containers in the goods carried in the maritime cargo transportation activity and will be clarified the disputed points. There are both national and international regulations on the legal regime to be applied to container-based damages/losses/delays and the liabilities of those involved in transport activities can be determined accordingly. At this point, clarification of the conflictual nature of container has vital importance particularly at the“limits of liablity”issue. Applicable legal regime should be explained additionally to container-based damages or losses to third parties which are caused by collision or contact. Container-based sea pollution will be examined separately within the framework of national and international regulations. Finally, the scope and conditions of coverage for the risks, the liability of parties and both hull and cargo, within the framework of the insurance law and the general conditions and clauses used as a standard on the international scene together with the national regulations shall be explained.