Osmanlının son dönemlerinde Balkanlar ve Rumeli'den aldığı göçlerin uluslaşmadaki rolü
The role of migrations from Balkans and Rumelia in nationalization in the last periods of the Ottoman Empire
  1. Tez No: 606620
  2. Yazar: İLYAS KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Tarih, Public Administration, Sociology, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Göç Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İnsanoğlunun yeryüzündeki coğrafi dağılımı, ekonomik faaliyetleri, sosyo-kültürel gelişimi ve bütün siyasi ilişkileri tarih bilimi aracılığıyla günümüze aktarılmaktadır. Yeryüzünde yaşamaya başlamalarından günümüze kadar geçen tarihi süreçte binlerce yıldır insanların göç ettikleri bilinen bir gerçektir. Balkan ülkelerinden Türkiye'ye çeşitli göç dalgalarıyla farklı tarihlerde göç etmiş Bulgaristan, Yunanistan ve eski Yugoslavya (Boşnak) göçmenleri ve bu göçmenlerin yeni ulus inşasındaki önemi oluşturmaktadır. Bu kapsamdan yola çıkılarak, Anadoluya göç ve özelde Osmanlı'nın son dönemlerinde Balkan ülkelerinden Anadolu'ya göç ve göçmen meselesi ile ilgili olarak tamamlayıcı ve yeni Türk ulusunun oluşturulmasının ilgili literatür ve doktrin taramasının ışığında çıkarım yapılması amaçlanmıştır. Araştırmanın ilgili literatüre önemli bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Geographical distribution, economic activities, socio-cultural development and all political relations of human beings on Earth are transferred to the present day through History Science. It is a known fact that humans have been migrating for thousands of years in the historical process since they began tol ive on Earth. Bulgaria, Greece and the former Yugoslavia (Bosniak), which have migrated from Balkan countries to Turkey in different periods with different migration waves, constitute the importance of these immigrants in the construction of the new nation. In this context, it is aimed to make a deduction in the light of the literatüre and doctrine of migration to Anatolia and the establishment of a complementary and new Turkish nation regarding migration to Anatolia from Balkan countries and migration to Anatolia in the last periods of the Ottoman Empire. It is thought that the research will contribute to the relevant literatüre.