Screening of advanced generation lentil mutant genotypes for tolerance to imazamox herbicide
Mercimekte ileri generasyon mutant hatlarda imazamox herbisitedayanıklılığın belirlenmesi
  1. Tez No: 606643
  2. Yazar: ZIAN HAMEED AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Mercimek (Lens culinaris Medik), Türkiye'deki önemli baklagillerinden biridir. Genellikle yabancı otlara karşı rekabeti zayıf olup bunun yanında herbisitlere karşı duyarlılığı yabancı otlarla mücadelede önemli bir engel teşkil etmektedir. Bu araştırmanın amacı ileri generasyon M5 mercimek genotiplerinde imazamox etken maddeli herbisite dayanıklı hatları belirlemektir. Türkiye'de mercimekte ruhsatlı imazamox etken maddeli herbisit ile ilgili bir kayıt bulunmamaktadır Etil metan sülfonat (EMS) ile mutajene edilmiş Firat-87 çeşidinden seçilen 139 M5 mercimek genotipi ile 6 mercimek çeşidi (Firat-87, Çağil ve 4 Kanada menşeli) dahil toplam 145 genotipin, imazamox herbisitine toleransları belirlenmiştir. Denemeler, arazide ve plastik serada tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürtülmüştür. Herbisit uygulaması, önerilen dozun %50 fazlası (1500 ml/ha veya 60 g a.i/ha) olacak şekilde bitkiler 5-6 boğumlu olduğunda uygulanmıştır. Genotiplerin herbisite karşı tepkisi, bitki boyu ölçümleri ve 1-5 skalası (1 = dirençli, 5 = ölü) ile tarla şartlarında herbisit uygulamasından 45 ve 60 gün sonra, sera şartlarında ise 30 ve 60 sonra değerlendirilmiştir. Genotipler, herbisitlere verdikleri reaksiyona göre; yüksek toleranslı, toleranslı, orta toleranslı, duyarlı ve son derece duyarlı olarak beş kategoriye ayrılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre dört genotip (IMI-128, IMI-130, IMI-138 ve IMI-139), hem tarla hem de sera şartlarında yüksek herbisit toleransı sergilemiştir. Bu genotipler, herbisite toleranslı mercimek çeşitlerinin geliştirilmesi için ıslah programlarında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Lentil (Lens culinaris Medik) is one of the most important grain legumes in Turkey. It is generally regarded as a poor competitor against weeds, and its sensitivity to herbicides is a major problem in production. The objective of this research was to determine the tolerance of selected lentil genotypes at M5 generation to imazamox herbicide. Currently, there is no imazamox herbicide registered for the use of the lentil production in Turkey. A total of 145 genotypes, including 139 M5 lentil genotypes derived from Ethyl methane sulfonate (EMS) mutagenized seeds of cultivar Firat-87 and 6 lentil cultivars (Firat-87, Cagil and 4 Canadian origin) were screened against imazamox herbicide tolerance. Experiments were carried out in a plastic house and in field in a randomized complete block design (RCBD) with three replications. Herbicide was applied with an extra 50% of the recommended dose of (1500 ml/ha, or 60 g a.i/ha) imazamox when the plants were at the stage of 5-6 nodes. Response of the genotypes to the herbicide was evaluated via measuring the plant height as a sign of growth and visual scoring using 1 to 5 scale (1=resistant, 5= dead) after 45- and 60 days of spray in field experiment and after 30 and 60 days of spray in a plastic house experiment. The genotypes were categorized based on their reaction to herbicides as highly tolerant, tolerant, moderately tolerant, sensitive, and highly sensitive. Results showed that large variations were existed among the genotypes for tolerance to imazamox herbicide. After 60 days of spray, most of the genotypes showed some symptoms of recovery in both experiments. Four genotypes (IMI-128, IMI-130, IMI-138 and IMI-139), displayed high herbicide tolerance in both experiments. These genotypes can be used in breeding programs for developing herbicide tolerant lentil cultivars.