Linear algebraic methods for machine learning
Makine öğrenmesi için doğrusal cebirsel yöntemler
  1. Tez No: 606673
  2. Yazar: ELİF ALTUNOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATABEY KAYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezde, makine öğreniminde yaygın olarak kullanılan doğrusal cebirsel yöntemlerin matematiksel temellerini araştırıyoruz: Temel Bileşen Analizi (PCA), Doğrusal Diskriminant Analizi (LDA) ve Destek Vektör Makineleri (SVM). Performanslarını Olivetti Faces veri kümesi, Fashion-MNIST veri kümesi ve MADELON veri kümesi üzerinde de gösteriyoruz. Yukarıda listelediğimiz doğrusal cebirsel yöntemleri kullanarak, bu veri kümelerinde zorlu yüz tanıma, moda görüntü tanıma ve ikili sınıflandırma problemleri üzerinde karşılaştırmalı bir çalışma sunuyoruz. Bu tezin katkısı, farklı veri kümeleri üzerinde geliştirilen 93 farklı modelin kapsamlı ve 2 yönlü istatistiksel karşılaştırmasını sunmasıdır. Karşılaştırmanın bir yönü aynı veri kümesi üzerinde geliştirilen farklı model performanslarını içerirken, diğer yönü ise geliştirilen modellerin farklı veri kümelerindeki performanslarını karşılaştırmasıdır. Ayrıca her bir veri kümesinde değişen parametre değerleri için modellerin performansları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigate mathematical foundations of commonly used linear algebraic methods in machine learning: Principal Component Analysis (PCA), Linear Discriminant Analysis (LDA), and Support Vector Machines (SVM). We also demonstrate their performances on the Olivetti Faces data set, Fashion-MNIST data set and MADELON data set. We present a comparative study on challenging face recognition, fashion image recognition and binary classification problems on different data sets using the linear algebraic methods we listed above. One of the contributions of this thesis is to present a comprehensive and 2-way statistical comparison of 93 different models on different data sets. In one direction, we used different types of models on the same data set for comparison purposes, while in the other direction we compared the performance of a chosen method on different data sets. We also evaluated the performances of the models by varying the chosen parameters on each data set.