Bitki gelişimini teşvik edici bakteri (PGPB)ve tavuk gübresi uygulamalarının ekmeklik buğdayda verim ve verim öğeleri üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effects of plant growth promoting bacteria (PGPB) and chicken manure applications on yield and yield components in bread wheat
  1. Tez No: 606680
  2. Yazar: MEHMET EFE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÇIĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma 2018-2019 yılları içerisinde Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Laboratuvarları ve deneme arazisinde, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü ve 45 parsel olacak şekilde yürütülmüştür. Daha önceden tanısı yapılan Bacillus megaterium TV60D (azot bağlayıcı), Stenotrophomonas maltophilia TV14B (fosfat çözücü) ve Pseudomonas putidaTV42A (azot bağıcı, fosfat çözücü) bakterilerin yanısıra 300 g (60 kg/da,) 600 g (120 kg/da), 900 g ( 180 kg/da) ve 1200 g (240 kg/da) tavuk gübresi kullanılarak bu ikilinin oluşturacağı kombinasyonların Ceyhan-99 ekmeklik buğday çeşidinin gelişimi, verim ve verim öğeleri üzerine olan etkilerini belirlemek amaç edilmiştir. Yapılan testlerle bitki boyu (cm), tane verimi (kg/da), başak boyu (cm), kardeş sayısı, on başak ağırlığı (g), metrekarede başak sayısı, başakta başakçık sayısı, başakta tane sayısı, bin tane ağırlığı (gr), hektolitre ağırlığı (kg/100 l), biyolojik verim (kg/da) ve hasat indeksi (%) belirlenmiştir. Yürütülen çalışma sonucunda; Ceyhan-99 ekmeklik buğday çeşidinde yapılan uygulamalar ile bitki boyunun 77.60-81.90 cm, başak boyunun 9.08-5.82 cm, kardeş sayısının 2.90-3.83 adet, metrekarede başak sayısının 85.3-101.0 adet, başakta başakçık sayısının 15.93-19.43 adet, başakta tane sayısının 29.90-52.97 adet, bin tane ağırlığının 37.86-40.87 g, tane veriminin 347.92-522.2 kg/da, biyolojik verimin 782.6-1300.7 kg/da, on başak ağırlığının 20.84-39.85, hektolitre ağırlığının 73.20-78.00 kg/100 l ve hasat indeksinin ise % 0.35-0.45 arasında değiştiği gözlenmiştir Sonuç olarak Ceyhan-99 ekmeklik buğday çeşidinde en düşük tane verimi TV14B (Stenotrophpmonas maltophilia P) + 0 kg/da tavuk gübresi uygulamasında 315.3 kg/da, en yüksek tane verimi TV14B (Stenotrophpmonas maltophilia P) + 180 kg/da tavuk gübresi uygulamasında 522.0 kg/da ile elde edilirken; bakteri uygulamaları arasında en yüksek verim 356.94 kg/da ile azot bağlayıcı ve fosfat ve çözücü bakteri çeşidi olan Pseudomonas putida TV42A uygulamasında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Siirt University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops Laboratories and in experimental fields between 2018 and 2019, with 3 replications and 45 parcels. In addition to the previously identified Bacillus megaterium TV60D (nitrogen fixation), Stenotrophomonas maltophilia TV14B (phosphate solubilizing) and Pseudomonas putida TV42A (nitrogen fixation, phosphate solubilizing) bacteria, 300 g (60 kg / da) 600 g (120 kg / da), 900 g (180 kg / da) and 1200 g (240 kg / da) of chicken manure and combination of these were evaluated for the effects on yield and yield components on Ceyhan-99 bread wheat cultivar. Plant height (cm), grain yield (kg / da), spike length (cm), number of tillers, ten spike weight (g), number of spikes per square meter, number of spikelets per spike, number of grains per spike, thousand grain weight (g), hectoliter weight (kg / 100 l), biological yield (kg / da) and harvest index (%) were determined. As a result of the study; after the applications on Ceyhan-99 bread wheat cultivar, the plant height varied between 77.60-81.90 cm, spike length varied between 9.08-5.82 cm, the number of tillers varied between 2.90-3.83, the number of spikes per square meter varied between 85.3-101.0, the number of spikelets per spike varied between 15.93-19.43, number of grains per spike varied between 29.9 - 52.97, thousand grain weight varied between 37.86-40.87 gr, grain yield varied between 347.92-522.2 kg / ha, biological yield varied between 782.6-1300.7 kg / da, ten spike weight varied between 20.84-39.85 gr, hectoliter weight varied between 73.20-78.00 kg / 100 l, and harvest index varied between.35-0.45% As a result, the lowest grain yield was obtained on the TV14B (Stenotrophpmonas maltophilia P) + 0 kg/da chicken manure application with 315.3 kg/da, and the highest grain yield was obtained on TV14B (Stenotrophpmonas maltophilia P) + 180 kg/da chicken manure application with 522.0 kg/da; Among the bacterial applications, the highest grain yield was 356.94 kg/da with Pseudomonas putida TV42A application which is a nitrogen fixation and phosphate solubilizing bacteria.