Sebze tohumu dış ticaretinde rekabet analizi: Antalya ili örneği
Competitive analysis of foreign trade of vegetable seed: Case of province of Antalya
  1. Tez No: 606679
  2. Yazar: ABDÜLKADİR FİLİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dünya nüfusunun artması ve iklim değişikliği gibi gelişmeler gıda güvenliği konusunu önemli hale getirmektedir. Bu nedenle tohuma duyulan ihtiyaç da giderek artmakta, dünya tohum ticareti ve rekabeti daha fazla önem kazanmaktadır. Mevcut durumda, sebze tohumu dünya tohum pazarının %20'sini oluşturmaktadır. Türkiye'de sebze tohumu üretimi yapan 251 firmanın 89'u (%35) Antalya'da yer almaktadır. Antalya, Türkiye 2017 yaş meyve ve sebze ihracatının miktar olarak %12,3'ünü (488,947 ton), değer olarak ise %18,5'ini (413 milyon $) temsil etmektedir. Türkiye 2018 tarımsal üretim değeri 384,48 milyar TL ve bitkisel üretim değeri 158,87 milyar TL olup Antalya, 10,8 milyar TL bitkisel üretim değeri ile Türkiye birincisi ve 13,4 milyar TL tarımsal üretim değeri ile Konya ve İzmir'in ardından Türkiye üçüncüsüdür. Türkiye 2016 sebze tohumu ihracat miktarı 362 ton, ihracat değeri 22,43 milyon $ olup bunun sırasıyla %22'si (81 ton) ve %71'i (15,97 milyon $) Antalya kaynaklıdır. Bu nedenle araştırma alanı olarak Antalya ili belirlenmiştir. Araştırmanın ana materyali olarak anket verileri kullanılmıştır. Antalya'da sadece sebze tohumu dış ticareti yapan veya üretim ve dış ticareti yapan toplam 52 firmadan görüşmeyi kabul eden 40'ı ile yüz yüze görüşmeye dayalı anket çalışması yapılmıştır. Araştırmanın ana amacı;“Türkiye sebze tohumculuğunun dış ticaretteki rekabet durumunun Antalya İli örneğinde incelenmesi”olarak belirlenmiştir. Temel araştırma metodu olarak, Porter'ın Elmas Modeli kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, sebze tohumculuğu sektörünün dış ticaretteki rekabet düzeyi“orta düzey (3,34p)”olarak belirlenmiştir. Araştırmada ayrıca GZFT ve SOR analizi de yapılmıştır. GZFT analizi sonucunda; sebze tohumculuğu sektörünün en zayıf yönleri, ar-ge faaliyetlerinin küresel rekabet için yetersiz kalması (3,79 p) ve vasıfsız işçi varlığı (3,55 p), en güçlü yönleri ise tohum üretimindeki uzmanlaşma düzeyi (4,05 p) ve üretim süreçlerinde yenilik yapma faaliyetleri (4,05 p) olarak belirlenmiştir. SOR analizi sonucunda; sebze tohumculuğu sektörü, matristeki fırsat ve tehdit kombinasyonunun kesiştiği atak (200,25 p) bölgesinde yer almaktadır. Buna göre sektör, içerisinde bulunduğu zafiyetleri güçlü yönleriyle gidererek büyümeye ve atılım yapmaya devam edebilecek güce sahiptir. Sektörün sermaye ve finansman yapısı, uluslararası ölçekte rekabet edebilmek adına ağırlıklı olarak çeşit geliştirme ve ıslah faaliyetlerine yönlendirilmelidir. Firmaların, küresel rekabette var olabilmek için ar-ge faaliyetlerini pazarın talep ettiği tohum çeşitlerini arz etme yönünde yoğunlaştırmaları gerekmektedir. Yenilik faaliyetlerinden geri kalmamak ve pazar paylarını kaybetmemek, hatta yeni pazarlara girebilmek için sahip oldukları sebze tohumu üretim tecrübelerini, nitelikli ıslah personeli ve işçi yetiştirmeye ve gelişmiş ıslah yöntemlerinin uygulanmasına yönlendirmelidirler. ANAHTAR KELİMELER: Dış Ticaret, Elmas Modeli, Rekabet Düzeyi, Sebze Tohumu, SOR, Antalya
Özet (Çeviri)
Increasing world population and developments such as climate change make food safety important. Therefore, the need for seed is increasing and world seed trade and competition is gaining more importance. Currently, vegetable seed accounts for 20% of the world seed market. 89 of the 251 companies (35%) engaged in the production of vegetable seeds in Turkey is located in Antalya. Antalya represents 12.3% of the Turkey's 2017 export amount of fresh fruit and vegetable (488.947 tons) and 18.5% of the export value ($ 413 million). Agricultural production of Turkey is 384, 48 billion TL and plant production is 158,87 billion TL in 2018 while Antalya is the first with 10,8 billion TL in plant production and takes the third place with 13,4 billion TL agricultural production following Konya and Izmir. Turkey exported 362 tons of vegetable seeds having export value of $ 22,43 million in 2016 respectively of which 22% (81 tons) and 71% ($ 15.97 million) Antalya origin. For this reason, Antalya has been determined as the research area. Survey data were used as the main material of the study. A survey was conducted on face-to-face interviews with 40 of the 52 companies that engaged in foreign trade or production and foreign trade of only vegetable seed in Antalya of which accepted having survey. The main purpose of the research;“To examine the Turkey's status of competition on vegetable seed trade in Antalya Province,”Porter's Diamond Model was used as the main research method. As a result of this research, the competition level of the vegetable seed sector in foreign trade was determined as "medium level (3,34p). SWOT and SOR analysis were also performed in the study. As a result of SWOT analysis; weaknesses of the vegetable seed sector are found as insufficient R&D activities for global competition (3.79 p) and unqualified workers (3.55 p) while strengths in seed production (4.05 p) are seen as level of specialization (4.05 p) and innovation activities in production processes (4.05 p). As a result of SOR analysis; the vegetable seed sector is located in the attack (200,25 p) region where the combination of opportunity and threat in the matrix intersects. Accordingly, the sector has the power to continue to grow and make progress by eliminating the weaknesses in the sector with its strong aspects. The capital and financing structure of the sector should be directed towards variety development and breeding activities in order to compete on an international scale. Companies need to concentrate their R&D activities on supplying the seed varieties demanded by the market in order to exist in the global competition. They should direct their vegetable seed production experience to train qualified breeding personnel and workers and to apply advanced breeding methods so as to stay behind innovation activities and not to lose their market share or even to enter new markets. KEYWORDS: Foreign Trade, Diamond Model, Competition Level, Vegetable Seed, SOR, Antalya